V USA vzrostl prodej nových domů

Prodej nových domů ve Spojených státech v měsíci lednu nečekaně vzrostl o 15,6 procenta a v ročním přepočtu tak činil 437.000. Procentní nárůst je dokonce nejvyšší za téměř 20 let, počet prodaných domů pak dosáhl svého maxima za čtyři a půl roku, resp. od července 2008 (od začátku světové hospodářské krize).

Tuto příjemnou analýzu oznámilo americké ministerstvo obchodu. Statistika je podle analytiků dalším důkazem, že trh bydlení v USA se zotavuje z následků hluboké krize. Pomáhá k tomu i tvorba nových pracovních příležitostí a velmi nízké sazby hypotečních úvěrů.

Ukazuje se rovněž, že počet starších domů určených k prodeji se pohybuje kolem nejnižších hodnot za posledních 13 let. Slabá nabídka zvyšuje zájem o nákup nových domů. Kritici ale upozorňují, že současný růst je z hodnot, které jsou stále ještě blízko dlouhodobým minimům. Za zdravý vývoj ekonomové považují stav, kdy se ročně v USA prodá kolem 700.000 nových domů.

Další výzkum pak ukázal, že ceny domů ve 20 klíčových aglomeracích (tzv. megalopolích, jako je Los Angeles apod.) ve Spojených státech v měsíci prosinci meziročně vzrostly o 6,8 procenta.To je podle indexu S&P/Case-Shiller nejvýraznější nárůst od poloviny roku 2006. V komparaci s měsícem listopadem je to dokonce ještě rychlejší tempo růstu, neboť v listopadu se ceny zvýšily o 5,4 procenta.

Za poslední čtvrtletí loňského roku ceny domů po sezonním přepočtu vzrostly o dvě procenta. V samotném prosinci pak ceny bez sezonního přepočtu vykázaly růst o 0,2 procenta.

autor. 1.EUROHYPOTÉKA s.r.o.

Publikováno: 08. březen 2013


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.. Více informací