Tržní ceny bytů mírně klesly, pozemky naopak zdražují

Tržní ceny bytů v České republice v posledním čtvrtletí loňského roku meziročně opět mírně klesly o 1,3 procentního bodu. Mírně zlevnily i rodinné domy, naopak ceny pozemků stále dlouhodobě rostou. Toto zjištění vyplývá z ukazatele HB Index, který uveřejnila Hypoteční banka.

Pokles cen bytů byl přitom překvapivě nejviditelnější ve Středočeském kraji, kde došlo ke zpožděné reakci na předchozí vývoj cen v okrajových částech Prahy. Ceny novostaveb v hlavním městě stagnovaly, a to i přesto, že poptávka po novostavbách v Praze v posledním čtvrtletí roku vzrostla meziročně o více než deset procent. Vůbec nejvíce poklesly ceny bytů v Plzeňském a Pardubickém kraji.

Od října do prosince mírně zlevnily také rodinné domy, podle HB Indexu meziročně o 0,7 procentního bodu. Naopak ceny pozemků vzrostly meziročně o 1,4 procentního bodu. Jedná se vůbec o nejstabilnější segment z rezidenčních nemovitostí, u něhož hodnota HB Indexu trvale roste. Pozemky jsou totiž stále vnímány jako vhodná investice s malým rizikem a nízkými udržovacími náklady.

Ukazatel HB Index sleduje tři typy nemovitostí, tedy byty, rodinné domy a pozemky v České republice.

autor. 1.EUROHYPOTÉKA s.r.o.

Publikováno: 23. leden 2013


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.. Více informací