Rok 2013 je ideální pro pořízení vlastní nemovitosti

Ještě žádný rok nebyl v České republice výhodnější pro nákup vlastního rodinného domu či bytu. A to hned z několika logických důvodů. Úroky hypotečních úvěrů vydrží na příjemně nízkých hodnotách. Průměrná úroková sazba u hypotéky klesla na historické minimum 3,25 procenta.

Centrální banka letos „nahrála" zájemcům o peníze na vlastní bydlení hned třikrát, když postupně snižovala základní sazbu až téměř k nule na hodnotu 0,05 procenta. Centrální bankéři přitom opakovaně naznačovali, že sazba vydrží poblíž nuly po celý rok 2013.

Na rekordně nízkých hodnotách by měla v příštím roce pobývat i sazba, za kterou si hypoteční banky půjčují navzájem. Ta je kromě klasických hypoték, kterých je na trhu většina, klíčová i pro hypotéky s průměrnou fixací. Druhým důvodem dalšího zlevňování hypoték je rostoucí konkurence mezi komerčními bankami. Jenom letos začaly úvěry poskytovat AXA Bank nebo Equa bank.

Další menší hypoteční banky jako Air Bank nebo Zuno zatím s hypotékami váhají. Protože již mají dost finančních prostředků na spotřebitelském úvěrování, je patrné, že jejich nerozhodnost nepotrvá věčně. Právě Air Bank v minulosti opakovala, že rozhodnutí o vstupu na hypoteční trh padne v roce 2013.

Třetím vlivem je další zlevňování bytů. Reálně mají ceny nemovitostí podle ČNB klesat až do konce roku 2014. Kvůli rostoucím cenám za energii a elektřinu půjdou s cenou dolů hlavně tří a více pokojové byty. Naopak garsonky a menší byty budou i v příštím roce lehce dražší. Přinese třináctka zájemcům o vlastní bydlení šťastnou volbu? Jak kterým. Tak jako v minulosti bude i v následujícím roce platit, že pořízení vlastní střechy nad hlavou je třeba důkladně zvážit.

Přestože ceny bytů mají klesat, rozhodně to nebude platit paušálně ve všech případech. Již nyní pomalu přibývá nesplacených hypoték, těžko čekat v příštím roce jiný vývoj. Je třeba si uvědomit, že když hypoteční banka, jako třeba letos UniCredit, nabízí hypotéku s pětiletou fixací od 2,99 procenta ročně, dosáhne na ni jen klient, jenž si v komerční bance otevře účet, kreditní kartu a pojistku (Vodička, J. Ideální rok pro nákup vlastního bydlení. Lidové noviny-příloha Peníze a Byznys, dne 31. 12. 2012, s. 12.).

autor. 1.EUROHYPOTÉKA s.r.o.

Publikováno: 05. únor 2013


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.. Více informací