Realitní trh v ČR ožívá

Právě změna podmínek na trhu s nemovitostmi prospěla všem zúčastněným. Mj. přispěla výraznou měrou ke skutečnosti, že nabídka na realitním trhu je v posledních měsících bohatší a variabilnější, než tomu bylo před několika lety. Svůj zájem uspokojí movitější klienti, ale rovněž ti, kteří mají hlouběji do kapsy, a přitom musí řešit svoji bytovou potřebu.

Po nepříjemném období „šoku" z ne právě příznivě se vyvíjejícího národního hospodářství se zdá, že realitní trh se postupně stabilizuje, a lidé, kteří mají volné finanční prostředky, nebo zvládnou platit úvěry, začínají opět kupovat nemovitosti. O tomto faktu svědčí poslední údaje statistiků – pouze za první čtvrtletí letošního roku se např. v hlavním městě prodalo již o 80% více bytů, než za stejné období loňského roku.

Přes 1 300 bytů získalo nového vlastníka. Pozvolně ubývá i tzv. ležáků, tedy bytů, které byly postaveny před několika lety a stále zůstávaly neprodané. Toto oživení nepřichází samo sebou. Stojí za ním několik aspektů – např. velmi výhodné hypotéky (podle expertů již levnější nebudou), ale rovněž nižší ceny nemovitostí. Ty od svého vrcholu v roce 2008 klesly v současné době podle statistiků průměrně o devět procent.

Kromě toho trh ovlivňují taktéž aktivní přístupy developerů a dodavatelů stavebních prací. Uvědomili si totiž, že pokud budou strnule postupovat podle zásady dosáhnout co nejvyšších marží, a tím i výnosů, nemusí vždy prodat, proto hledají a nacházejí různé postupy a cesty k finančním úsporám. Velkým příkladem tohoto trendu je společnost EURO DEVELOPMENT,a.s., která svými cenami válcuje konkurenci ve všech svých lokalitách. Kvalita postavených nemovitostí a zvolené stavební materiály mají ale stejnou úroveň, jako jiné výrazně dražší projekty.

Takže vznikla celá řada levnějších projektů, které lákají především mladší zájemce nebo lidi, kteří si z finančních důvodů nemohou dovolit drahé bydlení v centrálních oblastech města. Vedle toho ale trh nabízí rovněž luxusní bydlení. Tento obchodní segment, tzv. high-endové bydlení tak, jak jej vnímají odborníci a širší veřejnost, tedy v ceně od 100 tisíc korun za metr čtvereční, patří např. na pražském rezidenčním trhu dlouhodobě mezi nejstabilnější.

Podle odborníků působí pozitivně rovněž skutečnost, že stát konečně přestal s neustálými změnami daně z přidané hodnoty a všichni – jak developeři, tak kupující – nemusejí stále propočítávat, jak jim případná změna DPH ovlivní cenu nového bytu. Zůstává však otázkou, jak dlouho tato stabilita vydrží, neboť daňový systém a jeho výtěžnost hraje při řešení ekonomických potíží stále klíčovou roli.

Na trhu se však objevuje i další zajímavý trend. Lidé, kteří mají volné finanční prostředky, se podle odborníků v souvislosti s ekonomickou krizí přestávají s jejich zhodnocováním spoléhat jen na hypoteční banky, ale ukládají raději svoje peníze do nemovitostí. Úročení vkladů na běžných účtech je totiž minimální a také krach řady finančních ústavů hlavně v zahraničí střadatele vyděsil, proto se rozhodli investovat na realitním trhu. Trend investování do tzv. druhého bydlení, který se v tuzemsku začal objevovat v několika posledních letech, bude podle realitních kanceláří, developerů a investičních společností pokračovat i nadále.

Nastal tedy ten správný čas investovat právě do těchto produktů? Odborníci o této otázce často diskutují – pravdou je, že hypotéky jsou na rekordně nízké úrovni a že i ceny nemovitostí jsou výhodné. Je také z čeho vybírat.

Na druhé straně je ale skutečností, že developeři každým rokem přesvědčovali klienty, že levnější už to nebude, ale pak se nakonec ceny ještě snížily. Stalo se tak ale většinou hlavně proto, že developeři i stavbaři nabízeli nemovitosti de facto jen za nákladové ceny, a takový stav není dlouhodobě udržitelný. Z tohoto důvodu experti nepředpokládají, že by letos ceny nemovitostí měly ještě klesat. Většina z nich se shoduje na tom, že pokud někdo chce řešit své bydlení, nebo lépe své finanční prostředky zhodnotit, neměl by s nákupem otálet.

Klíčovými zájemci o luxusní bydlení jsou poprvé po několika letech Češi, ale také třeba cizinci, kteří u nás vedou zahraniční firmy. Praxe mnoha developerů ukazuje, že opravdu výjimečné nemovitosti se i během ekonomické recese (pozn. autora – nikoli národohospodářské deprese) udržely bez problému na své cenové hladině a v čase se zhodnocují. Více jdou podle poznatků odborníků na odbyt luxusní byty, než domy, a to i v okolí Prahy. Zajímavým příkladem tohoto trendu jsou Terasy Unhošť, kde jdou na odbyt byty i luxusní rodinné domy za přijatelnou cenu. Je to také proto, že většinou mohou vlastníci v případě bytů více hovořit do celkové koncepce bydlení, vnitřního uspořádání místností nebo výběru použitých materiálů.

Stoupá zájem lidí o koupi apartmánů, bytů či domků na horách nebo v okolí golfových hřišť. Ty totiž mohou sloužit nejen k rekreaci, ale také ke krátkodobému pronájmu. Při výhodných cenách nemovitostí a dobře vybrané lokalitě lze totiž, podle většiny ekonomů, považovat investice do těchto nemovitostí za poměrně atraktivní formu pasivního investování pro ty, kdo hledají dlouhodobé, spíše konzervativní investice, a případné vylepšení bilance rodinného rozpočtu po odchodu do penze.

Trend, kdy lidé hromadně utíkali za město, do nově postavených satelitních městeček, je asi rovněž nenávratně pryč. Byty v centrech měst jsou totiž stále dostupnější, navíc v menších obcích nebývá vždy kvalitní infrastruktura a problémy existují taktéž s dopravní dostupností. Lidem často stačí vyrazit do přírody o víkendu a nemusí v ní bydlet.

Na druhé straně však podle řady výzkumů stále platí, že pro mnoho lidí je samostatný rodinný dům vrcholem možností bydlení. A podle dostupných statistik stále existují lidé, jejichž zájem o bydlení mimo rušná města trvá, vychází to z jejich naturelu a životní filozofie. Právě o takové občany usilují starostové malých obcí, kteří hledají nové obyvatele. Díky nim totiž dostanou do obecní pokladny více peněz z rozpočtového určení daní. Nabízí proto levnější stavební parcely nebo mimořádné příspěvky na rekonstrukci starších domů a intenzivně pracují na tom, aby obce měly slušnou infrastrukturu.

Odborníci tvrdí, že i starší nemovitosti v obcích na okraji hlavního města jdou na odbyt. Mnoho z těch, kteří plánují vyměnit bydlení v městě za venkov, totiž preferují možnost hned se nastěhovat a bydlet ve svém bez nutnosti velkých oprav a starostí, které nová výstavba bezesporu přináší.

Realitní trh v Česku dává tedy vcelku dobré signály oživení (s využitím GRAND DEVELOPER – Přichází oživení realitního trhu, dne 4. 6. 2013, s. 4 až 6.).

autor. Jakub Král

Publikováno: 11. červenec 2013


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.. Více informací