Půjdete do novostavby?

V minulém článku jsme v pár bodech nastínili základní výhody a nevýhody při pořízení staršího domu. Shrneme-li to hned v úvodu, tak je levnější, nese sebou svůj příběh, možná disponuje i fascinující zahradnou, ale na druhou stranu vyžaduje často rozsáhlé a velice nákladné rekonstrukce. Podívejme se na druhou možnost. Co zvažujeme při koupi novostavby?

Technický stav

Pokud je stavba domu provedena odborně, dobrou stavební firmou s potřebnými zkušenostmi, pak by měla novostavba na celé čáře vyhrát z hlediska technického stavu. Bohužel tomu tak není vždycky. U rodinných domů je otázka, jak si investor ohlídá kvalitu projektu a hlavně, jak si ohlídá kvalitu provedení stavby. Jako potenciální kupec však máte možnost obstarat si vlastní, nezávislý stavební dozor. Nicméně kvalitní a prověřený developer by měl klientům případný vlastní technický dozor investora umožnit.

Cena

V otázce ceny ve většině případů zvítězí starší domy. Jestliže tedy nemáte na účtu dostatečný obnos, nejspíše se rozhodnete pro starší dům, který budete podle svých možností postupně rekonstruovat. Není však od věci zamyslet se nad otázkou, co je výhodnější? Tak jak jsme to již rozebrali v předchozím článku.

Provoz

Je energeticky úspornější starý dům nebo novostavba? Tady je to asi jasné. Úspornější je jednoznačně provoz v novostavbách. Dnes se projektuje a staví z materiálů, které mají lepší tepelně izolační vlastnosti. Všechny kvalitní novostavby, které se dnes stavějí, musí splňovat kritérium energetické náročnosti odpovídající úrovni A, B nebo C. Naproti tomu starší cihlové domy mívají podle našich zkušeností většinou energetickou náročnost E, F nebo G.

Záruční doba

Na každý nový dům má kupující ze zákona nárok na dvouletou záruční dobu. Během této doby může reklamovat jakékoli vady a případné nedodělky. Kvalitní a seriózní developer se ale vyznačuje také tím, že uzná a opraví i případné zásadní reklamace, které se u domu objeví třeba i po uplynutí této dvouleté záruční doby. Veškeré informace o záruce, plnění a lhůtách, by měly být obsaženy ve smlouvě. Proto platí stokrát omílané, důkladně si přečtěte smlouvy!
Oproti tomu se záruční dobou u starších domů určitě nepočítejte, maximálně tak u prací vytvořených v rámci rekonstrukce, které také podléhají standardním reklamačním lhůtám.

Čas

Tento parametr se jednoznačně řadí mezi ty nejdůležitější. Nechcete se zabývat problémy se starším domem? Nemáte čas a ani nervy na rekonstrukci? Jestliže jste odpověděli ano, kupte si nový dům. Stavebních firem a developerských společností je na českém trhu dostatek, stejně tak jako stavebních materiálů, které splňují vysoké energetické nároky. Jestliže se už poohlížíte po novém bydlenídevelopera i projekty pečlivě vybírejte! Nové bydlení doporučujeme vybírat pouze od zavedených developerů a rozhodně nezapomeňte projít také reference umístěné na internetu.

Autor: Petra Hamet

Publikováno: 08. srpen 2014


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.. Více informací