Chcete rekonstruovat starší dům?

Snad každý řeší jako první otázku peněz. Právě ty jsou v rozhodnutí, starší dům nebo nový, dost zásadní. Často se lidé rozhodnou pro starší, tedy levnější dům, který hodlají podle svých sil a financí postupně opravovat. Někdo, ale potřebuje bydlet okamžitě a někdo prostě nechce žít v nedokončeném domě několik let.

Atmosféra

Stavba s minulostí má jednoznačně duši, kterou jen stěží naleznete v moderních stavbách. Někteří se třeba budete moci radovat z vysokých stropů a zajímavého architektonického řešení. Někteří upřednostňujete zajímavou, tedy dražších lokalitu starších domů. Jiní toužíte po zahradě s letitými stromy.

Služby

Nespornou výhodou starších domů obvykle bývá lepší občanská vybavenost než v nově vzniklých čtvrtích a zástavbách. Máme tu pár „ale", které je nutné zvážit.

Cena rekonstrukce

Starší dům bude mít logicky mnohem větší nároky na rekonstrukci než novostavba. Je třeba počítat nejen s náklady na vlastní rekonstrukci, ale také s náklady na částečnou demolici a její likvidaci. Při výpočtu nákladů za rekonstrukci staršího domu můžete dojít ke zjištění, že by vynaložená suma stačila na nový a velmi komfortní dům. Celá rekonstrukce může začínat už statikou, pokračovat izolací, vysušením zdí, změnou dispozic, řešením vytápění, zateplením, novou střechou, okapy, vytvořením systému odvodnění okolí domu a celé to může vyústit v jeden kompromis za druhým.

Územní plán

Je dobré také nahlédnout do územního plánu a zjistit, jestli se neplánuje v blízkosti nemovitosti nějaká další stavba, která by vás mohla za několik let nepříjemně překvapit. Například zastíněním solidního výhledu, zvýšením hlučnosti nebo omezením zelených ploch.

Parkování

U starší zástavby je oproti novostavbě potřeba řešit otázku parkování. Při nezajištěném parkování by bylo ideální prakticky otestovat reálné možnosti v blízkosti domu, nejlépe v časech odpovídajících vašemu standardnímu režimu. Ušetříte si tím případné nepříjemné překvapení, které vám může velmi výrazně snížit komfort bydlení.

V některých případech stojí za zvážení otázka, jestli se opravdu starý dům vyplatí rekonstruovat. Jestli není výhodnější koupit dům nový?

Autor: Petra Hamet

Publikováno: 04. srpen 2014


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.. Více informací