Prodeje bytů a rodinných domů v Česku mimo Prahu a Brno klesají

Důsledkem může být také stagnace či pokles cen. Toto zjištění vyplývá z nové analýzy českého realitního trhu Trend Report 2012, kterou představila Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí (ARTN). Nelze předpokládat, že by se tato situace v brzké době výrazněji měnila, a to ani dalším razantnějším snížením cen, uvedli autoři studie. Trh je totiž podle odborníků z jistého hlediska nasycený. Příčinou je například privatizace obecních bytů, úbytek mladých lidí, nebo snižování výnosů z bytových investic.

Slabý zájem o novostavby vedl letos developery k řadě slevových a jiných cenových pobídek. Například společnost EURO DEVELOPMENT,a.s. nabízí slevy až 500.000,- z prodejní ceny rodinného domu. Důležité je říci, že prodejní ceny této společnosti korespondují s tržními cenami, stanovenými bankami v rámci úvěrových řízení kupujících, a nejsou tedy vůbec předražené. Sleva až 500 tisíc korun je tak zajímavou investiční příležitostí.

Ceny nemovitostí se podle realitní asociace v příštím období příliš měnit nebudou. Přes trvající zájem spíše o menší byty mírně zvýší poptávka po větších bytech vhodných pro mladé rodiny s dětmi. Dalším trendem bude také pokračující růst nedobrovolných prodejů bytů ze strany lidí, kteří nesplácí své úvěry.

Aktuálně se v nejhorší situaci nachází hotelové nemovitosti a naopak v nejlepší kondici je nyní trh kancelářských (administrativních) budov a obchodní centra. Přesný odhad dalšího vývoje je podle asociace obtížný, také tuzemský realitní trh totiž ovlivňuje dění v celé evropské ekonomice. Lze konstatovat, že kombinace velmi dobré kondice českého bankovního sektoru, dostatečné stability tuzemského trhu nemovitostí a odpovídajícího poměru nabídky/poptávky vytváří předpoklady pro optimističtější predikce, uvedli odborníci.

autor. 1.EUROHYPOTEKA s.r.o.

Publikováno: 28. prosinec 2012


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.. Více informací