Jak to vypadá s novými byty?

Developeři loni v Praze prodali nejvíce bytů za poslední čtyři roky, stále je ale tíží zásobárna volných bytů až na dva roky. Experti ovšem věští renesanci nájemního bydlení.

Dění na Barrandově připomíná staré dobré časy. Bilboard Ekospolu u čtyřproudovky protínající pražské sídliště propaguje projekt Barrandovské výhledy i se zárukou nejnižší ceny. Na protější straně silnice garantuje nejlepší možnou cenu Central Group s projektem Barrandovská vyhlídka. A do třetice, ze směru od Plzně avizuje Finep, že zahájí čtvrtou etapu úspěšného projektu Kaskády Barrandov, kde se dá "dvoukákáčko" pořídit už za 2,3 milionu korun.

Zdání klame. V Praze se loni poprvé postavilo méně novostaveb než v Jihomoravském kraji. Ani pokles stavební aktivity o více než polovinu ve srovnání s rokem 2009 ovšem nedokázal vyprázdnit množinu dokončených neprodaných bytů, z nichž se pomalu, ale jistě stávají pukavci.

Developeři přesto stále vrhají na trh nové byty. Evžen Korec - majitel Ekospolu - se na barrandovský kopec vyškrábal jako první z velké čtyřky, která ovládá 44 procent pražského trhu (kromě výše zmíněných do ní patří ještě Skanska Reality). Ty nejlepší byty v nejvyšších patrech si zatím schoval, ostatní už má skoro všechny prodány. Plánované bytovky se 155 jednotkami, které vyrostou na poli u konečné tramvaje, se přitom nijak zvlášť neliší od okolních paneláků z dob socialismu.

Příjemné místo nad Prokopským údolím přilákalo kromě typického sídlištního zákazníka, toužícího vylepšit si standard bydlení, kupce z širého okolí. Průměrnou cenou 45 tisíc korun za metr čtvereční, která byla dříve určena pro "béčkové" lokality, Ekospol neodradil "zákazníka citlivého na cenu", krásnému výhledu ale neodolali ani ti, kteří mají peníze. Malé byty ve vyšších patrech pospojovali do tří-a čtyřpokojových a během šesti měsíců bylo vystaráno. Po vydařeném roce Korec nevidí budoucnost nijak černě. Letmý pohled na protější stranu údolí ovšem připomíná, jak se všechno může během chvíle změnit. Na předpolí Stodůlek firma v prvním krizovém roce 2009 dostavovala o dost velkorysejší komplex Dalejské výhledy, u kterého šéf Ekospolu, známý svým pragmatickým přístupem, evidentně tolik netlačil na úspornost. Aby mu byty nakonec nezůstaly na skladě, musel zlevňovat o statisíce korun.

Vypadá to, že loni se developeři po dvou bídných letech konečně nadechli. V Praze - v ostatních městech nemá příliš smysl trh novostaveb hodnotit - se prodalo 3 800 nových jednotek, což je o zhruba 30 procent více než v roce předchozím. Marcel Soural, šéf společnosti Trigema, která dlouhodobě sbírá data z pražského trhu, původně předpovídal slabší výsledek.

V posledních třech měsících se ovšem kupující vzedmuli k neočekávanému výkonu. Zapůsobil strašák blížícího se zvýšení sazby DPH v kombinaci s levnými hypotékami, vysvětluje si Soural. Vyšší daně se ale kupující báli trochu zbytečně. Výrazný převis nabídky nedovoluje developerům zvedat ceny, jak vyhrožovali. A pokud některé projekty kosmeticky zdražili, jiné byty, kterých se potřebují zbavit, výrazně zlevnili. Například Central Group inzeruje u některých lokalit 14procentní slevy, u Skanska Reality zhubly ceny dokončených bytů o deset procent. Největší slevy jsme zaznamenali u společnosti EURO DEVELOPMENT v Herinku u Prahy, a to téměř 500.000,- u domů 5kk, které se cenově přiblížili neuvěřitelné hranici 3 milionů korun za dům včetně pozemku.

"Máme se relativně dobře. Druhou alternativou je ale být absolutně mrtvý," bilancuje Omar Koleilat, šéf společnosti Crestyl. Firma prý loni prodávala, ale s minimální, místy i nulovou marží. Odbyt přitom podpořila zřejmě nejrozsáhlejší marketingovou kampaní se zlatou cihlou, ze které si mohli kupující ukousnout svou slevu. Následně se vytasila s uslzeným šaškem, který splakal nad výdělkem, protože nekoupil ještě před zvýšením DPH.

Naprosto opačný problém řeší developerská skupina EURO DEVELOPMENT, která v nově otevřených lokalitách zavádí akční ceny a výrazně podhodnocuje tržní ceny v jednotlivých lokalitách. Největší prodejní boom zažila loni v lokalitě Herink, kde zahájila prodej s cenami od 2.599.000,- za 3kk vč. DPH a pozemku, kdežto nejlevnější konkurence prodávala za 3.38Mil. Kč za dům.  Letos v květnu otevřela společnost EURO DEVELOPMENT,a.s. novou lokalitu v Jesenici-Zdiměřicích, kde během prázdnin vyprodala většinu bytů 3kk a 4kk ještě před vydáním stavebního povolení. Zdražit tak stihla pouze poslední 3 jednotky. Jako jeden z mála developerů tak nemá na skladě žádnou dokončenou a neprodanou jednotku. V září tohoto roku pak otevřela novou lokalitu TERASY UNHOŠŤ, již III.etapu známého a prodávaného projektu nedaleko Prahy-Zličín. Akční ceny za 3kk s pozemkem a vč. DPH začínají na neuvěřitelných 2.476.746,- Kč.

Při celkovém shlédnutí trhu ale přílišný optimismus skutečně není namístě. Za celý loňský rok se podařilo prodat jen 38 procent produkce, ze které si mohli klienti vybírat, upozorňuje společnost Trigema. Trh za sebou stále vláčí zásobárnu tisícovek neprodaných bytů. V průběhu roku 2011 se sice prodalo o 982 bytů více, než jich přibylo, na trhu jich ale bylo na začátku letošního roku volných přes šest tisíc. "Když k tomu připočteme byty, které budou v roce 2012 teprve dány do prodeje, opět se dostaneme někam mezi dvoj- až trojnásobek poptávky," konstatuje Soural. Prodané jednotky jsou víceméně průběžně nahrazovány novými. Vývoj kategorie bytů, které zůstávají developerům na krku i po dokončení, by přitom měl být varovný.

Zásoba "ležáků" se výrazně nezmenšuje, zato začíná výrazně stárnout. Na konci roku 2011 evidovala Trigema celkem 2 614 volných dokončených bytů. Z toho 1 677 bytů na svého kupce marně čeká už více než rok a 770 z nich déle než dva roky. Ještě před rokem byla starších dvou let pouhá dvě procenta. Loňský scénář se opakuje i na začátku letošního roku. Developeři ve snaze zajistit si živobytí vrhají na trh další stovky bytů - jenom za leden více než pět set. Trh ale začíná být nasycen. Počtem bytů - 477 na tisíc obyvatel - sice zdaleka nedosahujeme úrovní Řecka, Španělska či Francie, kde tradice velí vlastnit druhý domov u moře, oscilujeme ale jen lehce pod průměrem Evropské unie.

Přílišnou naději pro developery neskýtá ani demografický vývoj. Impulzem pro novou výstavbu by mohla být spíše zanedbanost bytového fondu. Česko patří s průměrným stářím bytu 42,5 roku k zemím s nejstarším bytovým fondem v Evropské unii, tuzemským specifikem však je, že se téměř nebourá. Rekonstruují se i domy za hranicí jejich životnosti, takže není co nahrazovat. Zbývá snad jen motiv zlepšování kvality bydlení. Největším nepřítelem developerů je ale obecně nejistota a makroekonomický vývoj může potenciální klienty nasměrovat spíše do náručí pánů domácích (Boříková, H. Upocená prima sezona. EURO č. 12, dne 19. 3. 2012, s. 24 až 26.).

autor. 1.EUROHYPOTEKA s.r.o.

Publikováno: 06. říjen 2012


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.. Více informací