Ceny bytů v ČR dlouhodobě stagnují, na Slovensku rostou

Ceny bytů a domů na Slovensku v posledním čtvrtletí loňského roku stouply v meziroční komparaci poprvé od roku 2008, kdy trh s nemovitostmi negativně ovlivnila globální ekonomická krize. Toto zjištění vyplývá z analýzy slovenské centrální banky (NBS), podle které ceny bydlení v zemi budou letos zřejmě stagnovat.

Metr čtvereční v bytech a domech na Slovensku ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku totiž stál průměrně 1 247 eur (32.000 Kč). Ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku to bylo o necelé procento víc, mezičtvrtletně byla cena vyšší o 0,6 procenta. Vystoupala tak na nejvyšší úroveň od podzimu 2011. Ke zdražení nemovitostí přispěly ceny rodinných domů. Naopak byty v meziročním srovnání znovu zlevnily, a to o 1,1 procenta. Ceny bytů se tak drží blízko dlouhodobých minim.

Tradičně nejvyšší ceny domů a bytů jsou v Bratislavě a okolí, kde je nejnižší nezaměstnanost a nejvyšší životní úroveň v zemi. V ostatních regionech jsou reality určené na bydlení o zhruba polovinu levnější.

NBS výraznější změny cen bytů a domů na Slovensku v dalším období neočekává. Předpokládané zpomalení výkonnosti slovenské ekonomiky v roce 2013 nepřinese zásadní zlepšení bonity domácností, ani jejich očekávání do budoucna a schopnosti nebo ochoty zadlužit se kvůli bydlení, upozornila centrální banka. Odhadla, že ceny rodinných domů se stabilizují, zlevnit by mohly předražené byty v novostavbách.

Ceny nemovitostí na Slovensku prudce rostly do roku 2008, kdy se průměrná cena metru čtverečního v domech a bytech vyšplhala až na 1 549 eur. V dalších letech ceny srazila globální ekonomická krize doprovázená výrazným zvýšením nezaměstnanosti.

autor. 1.EUROHYPOTÉKA s.r.o.

Publikováno: 06. únor 2013


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.. Více informací