Ceny bytů i nadále stagnují

Ceny prodaných bytů v posledních třech letech stále klesají a významné realitní kanceláře a developeři odhadují propad v průměru na deset procent, v některých lokalitách ale ceny klesaly ještě razantněji. Pokles cen nemovitostí se ani v minulém roce nezastavil. Jednorázové zvýšení poptávky z podzimu loňského roku bylo zatím  jen dočasné. Za poslední dva roky tak klesla cena bytu 2+1 celorepublikově průměrně o deset procent na 1,088 milionu korun na konci loňského roku.

Ceny bytů od roku 2009 mají klesající tendenci. Obecně se dá říci, že se cena snižuje u všech typů bytů. Navíc se jedná o byty v lokalitách, které nejsou žádané, nebo byty se zanedbanou údržbou, u kterých klesají ceny výrazněji a rychleji.

Někdy se proto stává, že pokud majitelé nerespektují cenový vývoj na trhu, stane se byt neprodejný. Obdobný vývoj je možné sledovat u výstavby nových bytových jednotek. Za pokles cen mohou hlavně developeři, kteří se předhánějí ve slevách a akčních nabídkách. Ceny bytů klesly nejvíce v Praze, a to až o 400.000 korun za byt 2+1 na cenu 2,25 milionu Kč.

Neprodané nově postavené byty budou prý i letos tlačit ceny dolů. Poptávku po novém bydlení budou podle realitních společností snižovat i rostoucí nezaměstnanost a rizika spojená s možnou ztrátou zaměstnání. Lze proto předpokládat, že ceny bytů mohou i nadále klesat. Je však těžké odhadnout pomyslné dno, které je navíc u každé lokality jiné v závislosti především na kupní síle. Menší pokles cen bude v lokalitě, která souvisí např. s nabídkou zaměstnání a dostupností velkých měst v okolí.

Ceny většiny nemovitostí se postupně blíží roku 2008. Proto se objevují názory, že další korekce cen bude zásadní. Jako vždy ale bude záležet na konkrétní nemovitosti. Největší pokles cen bude dál pokračovat u novostaveb, kde stále existuje příliš neprodaných bytů, a dále pak u panelových domů.

Díky klesajícím cenám nových bytů se pěkné byty developerů v dobrých lokalitách stávají velmi zajímavou investicí.

autor. 1.EUROHYPOTÉKA s.r.o.

Publikováno: 14. leden 2013


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.. Více informací