Byty se v dnešní době kupují na bydlení i investici

Stále více lidí v ČR si kupují byt ne proto, aby vyřešili problém s bydlením, ale jako vhodnou dlouhodobou investici. Podle mínění společnosti Ekospol se pro účely uložení a zhodnocení peněz letos prodává již každý čtvrtý nový byt. K tradičním investorům se navíc přidávají i normální lidé, kteří nevěří, že by se jejich finance jinde zhodnotily lépe a navíc byt mohou poté přenechat k bydlení třeba svým dětem. Řada lidí rovněž kupuje menší byty, do kterých se plánuje přestěhovat v penzi.

Z dlouhodobého průzkumu, kterého se zúčastnilo již téměř tisíc kupujících, vyplývá, že počet nových bytů prodaných za účelem investice se především v posledních šesti měsících zvýšil více než dvojnásobně. „Podíváme-li se na podíl nových bytů prodaných na investici v období let 2010 a 2011, tak dlouhodobě činil okolo 10-11 procent.

Dalších přibližně 10 procent klientů pak uvádělo, že nový byt kupují pro své děti, což lze svým způsobem chápat také jako investici," uvedl generální ředitel Ekospolu Evžen Korec. „Dosud platilo, že byty na investici u nás kupovali především tradiční investoři. Tedy fyzické osoby disponující kapitálem v řádu 5-10 miliónů korun, kteří kupují balíky nejčastěji 3-8 bytů za účelem jejich tržního pronájmu. Mezi tradiční investory patří zejména úspěšní a vysoce kvalifikovaní profesionálové – podnikatelé, manažeři, lékaři, advokáti a také třeba sportovci či celebrity," vysvětlil Korec.

V průběhu roku 2012, především v uplynulých šesti měsících, ale podíl bytů prodaných na investici skokově vzrostl na neuvěřitelných 24 %, přičemž podíl bytů koupených „pro děti" se skoro nezměnil. Nákupy na investici tedy posílily na úkor vlastního bydlení.

Zajímavá je podle Korce zejména síla tohoto trendu a také důvody, které kupující ke koupi bytů vedou. „Když jsme si všimli tak výrazného nárůstu a také faktu, že věkový průměr kupujících se v posledních šesti měsících výrazně snížil, obvolali jsme vzorek 50 respondentů, kteří uvedli jako účel koupě bytu investici. Výsledky nás opravdu překvapily. Téměř polovina respondentů jako pravý důvod uvedla obavy o svůj budoucí důchod, pro dalších 18 procent byla důvodem ochrana peněz před inflací. Tradiční motiv realitních investorů, tedy pravidelný a bezrizikový výnos, uvedlo 29 procent respondentů.," prohlásil Korec.

Nákupy nemovitosti jako investice nahrávají podle Petra Svobody z Hypoteční banky rovněž klesající úroky u hypotečních úvěrů. „Stále více klientů v současnosti využívá ideální příležitosti k investování do nákupu nemovitosti a nemovitost vnímá jako investici. To je dáno velice příznivými podmínkami, kdy na trhu je celá řada cenově dostupných nemovitostí a komerční banky nabízejí nízké úrokové sazby, což s sebou nese velice zajímavý potenciál pro zhodnocení peněz," uvedl Svoboda.

Obavy dnešních třicátníků a čtyřicátníků o budoucí penze způsobují, že i lidé s průměrným a lehce nadprůměrným příjmem investují do další nemovitosti hned poté, kdy si zajistí své vlastní bydlení. A do investice do bydlení se nově pouštějí i velmi mladí lidé mezi 22-30 roky. „Mezi klienty se nám v letošním roce objevila i podstatná množina vysokoškolsky vzdělaných mladých lidí pod hranicí třiceti let. Zjednodušeně řečeno – kdo má v dnešní době stálý příjem dosahující alespoň pražského průměru a je zaměstnán ve stabilní společnosti, využije aktuálně nízkých úrokových sazeb hypoték a namísto nového auta nebo cestování po světě raději investují do garsonky, kterou se zajistí i na stáří.

Je dobře, že mladí lidé jsou evidentně zodpovědní, na druhou stranu ale svým postojem jasně demonstrují, že českému penzijnímu systému příliš nevěří," řekl Korec. Každý, kdo si to může dovolit, investuje nyní podle něho do nemovitostí, kdo na to nemá, zkouší alespoň státní dluhopisy (s využitím Procházka, M. Čtvrtinu nových bytů lidé kupují na investici. Deník Právo-příloha Nemovitosti, dne 27. 11. 2012, s. 9.).

autor. 1.EUROHYPOTÉKA s.r.o.

Publikováno: 27. únor 2013


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.. Více informací