Zahrada vašeho domu

Koupili jste dům a diskutujete s rodinou, jak upravíte zahradu? Máte spoustu nápadů, ale chcete, aby to mělo vyšší logiku? Existuje několik způsobů, jak k budování zahrady okolo vašeho domu přistoupit. Jeden způsob jde cestou aplikované ryzí ekologie a druhý cestou takzvaného zkulturnění zahrady domu. Ekologický princip rozděluje zahradu do zón. Zóna v nejtěsnější blízkosti domu vyžaduje nejvyšší úroveň údržby, za to ta nejdále od domu může až připomínat prales, kde si příroda pomáhá sama. Princip kulturní zahrady stojí na základech přísných regulativů, v nichž nachází své místo jen druhy rostlin, které dovolí zahradník.

Než si ale na zahradu pustíte zahradníka, zkuste popřemýšlet s námi o zónovém systému. Nemusíte na zahradu vašeho domu nutně napěchovat všechny zóny, ale třeba získáte inspiraci k jejímu řešení. Zónování, neboli rozmístění elementů na pozemku podle toho, jak často je budete navštěvovat, je rozdíl mezi zahradou, na které budete běhat jak šílení, abyste zvládli byť jen základní údržbu a zahradou, ve které zřetelnou část úkonů budete provádět s podstatně menším vynaložením energie.

První zóna

První zóna je střed lidské aktivity, tedy dům, který má přirozeně rostliny, které nejsou zasazeny v terénu. Jmenovat například můžeme květináče, truhlíky, zeď domu porostlou břečťanem, zimní zahradu, zelené středhy domu nebo domácí pěstování bylinek a hub.

Druhá zóna

Leží nejblíže k domu a obsahuje rostliny, které využíváme nejčastěji, jako je například bylinkový nebo menší zeleninový záhon. Principem je logicky přiblížit, často využívané části zahrady a jejích plodů, co nejblíže k domu. Příkladem může být petržel, ke které bychom se měli vždy dostat suchou nohou i během vaření. Stejným příkladem jsou okrasné květiny nebo též oblíbený kulturní trávník.

Třetí zóna

Připravte se na to, že tato zóna v okolí domu bude již méně udržovaná. Měla by obsahovat ovocné stromky, keře, případně větší záhony se zeleninou. U větších pozemků do této zóny patří také skleník, jezírka a větrolamy.

Čtvrtá zóna

Jde doslova o hospodářskou část zahrady, která neslouží k estetickému účelu. Skýtá prostor pro velké stromy a keře s menšími nároky na prořezávání a v neposlední řadě, může poskytovat domov domácím zvířatům.

Pátá zóna

Tato zóna v okolí domu má být místem neudržovaným a divokým. Nesázíme sem žádné šlechtěné ani cizokrajné rostliny. Pokud je váš pozemek zcela holý a nic původního neobsahuje, vytvořte si tuto zónu sami. Inspirujte se v přírodě!

Publikováno: 13. duben 2014


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.. Více informací