Za poslední rok stoupl zájem o investiční nemovitosti

Zájem o nemovitosti, zejména ty investiční, nacházející se v atraktivních lokalitách, zase vzrostl. Největší poptávka byla přitom zaznamenána u činžovních domů a komerčních objektů s návratností do deseti let. Ty se v nabídkách realitních kanceláří opravdu dlouho neohřejí. Na českém trhu s nemovitostmi je dokonce aktuálně nabídek k prodeji nejvíc za posledních pět let.

Stovky investičních nemovitostí nabízí téměř každý realitní server, ovšem poptávka je úměrná délce jejich návratnosti. Čím dříve se investice do nemovitosti vrátí, tím větší počet zájemců o ni realitní makléři evidují. Běžná návratnost se pohybuje v rozmezí 15 – 20 let. Jenže investoři tak dlouho čekat nechtějí.

První možností jak zkrátit dobu návratnosti, je tlak na výši kupní ceny nemovitosti. Není nic nestandardního, když zájemce o nemovitost požaduje slevu (nejčastěji v rozmezí 10 – 20 %). Prodávající ovšem souhlasí s tak velkým poklesem jen výjimečně. Druhou možností je pak zvýšení budoucího měsíčního nájemného, ale i zde není moc velký prostor. Ba právě naopak. Volných prostor k pronájmu je mnoho a požadavky na co nejnižší měsíční platbu se staly samozřejmostí. I přesto se ovšem dají investiční nemovitosti s návratností kolem deseti let v inzerátech realitních kanceláří najít.

Jednou z možností jsou dražby, další pak možnost disponování hotovostí. Hotovost je totiž stále velmi silný argument na to, aby prodávající zvážili případné snížení kupní ceny nemovitosti. A třetí variantou je koupě více nemovitostí od jednoho vlastníka.

Většinou se jedná o investiční nabídky složené z několika nemovitostí prodávaných jako jeden celek. U takových objemů se pak může návratnost pohybovat ve velmi rozumném období. Zde se ovšem bavíme již o nemovitostech s cenou v řádech desítek popřípadě stovek milionů. Naopak drobní investoři sází nejčastěji na byty v univerzitních městech. S pronájmy zde nebývá velký problém nejen u studentů, ale také u mladých rodin.

Ve vztahu k návratnosti nemovitosti je ovšem klíčový také způsob financování. U nemovitostí placených z vlastních zdrojů samozřejmě vychází návratnost mnohem lépe než u realit financovaných úvěrem. U bytu v hodnotě 1.500.000 Kč, pořízeném bez úvěru, vychází návratnost při měsíční platbě nájemného 8.000 Kč na necelých 16 let. Tentýž byt pořízený na hypotéku s úrokovou sazbou 2,9 % prodlouží návratnost na téměř 21 let. V obou případech je ovšem nutno počítat také s možnými neobsazenými měsíci a dalšími náklady spojenými např. s případnými rekonstrukcemi. Návratnost se tak ještě prodlouží.

autor. 1.EUROHYPOTÉKA s.r.o.

Publikováno: 14. červen 2013