Za krizi ve stavebnictví může nečinnost vlády ne developeři

Vláda by prý měla dostatečnými investicemi do infrastruktury nastartovat růst. Na tomto názoru se shodli účastníci březnového devátého ročníku Fóra českého stavebnictví. Stavebnictví v České republice je již čtvrtým rokem v recesi bez toho, že by politická garnitura na tuto situaci nějak reagovala.

Poté, co se od stavebnictví odvrátil jeho největší zákazník, stát, se veřejné zakázky v roce 2012 propadly o 50 procent oproti roku 2008. Můžeme navíc očekávat alarmující negativní trend zásoby práce zvláště v dopravním stavitelství. Pod hodnoty roku 1996 poklesl navíc počet zahájených bytů. Sebedůvěra obyvatel je drcena nejistotou.

Vládu čeští stavebníci vyzývají, aby si za příklad vzala sousední Německo. Spolková vláda v letech 2008 a 2009 podpořila investice především do komunální a spolkové infrastruktury částkou 80 miliard eur. Toto opatření vedlo k opětovnému růstu stavební produkce o 5,8 procenta v roce 2011. Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba doporučení stavebníků odmítá. Řešení podle něj nespočívá ve zvýšení zadlužení ČR a napumpování peněz do stavebnictví.

České stavebnictví podle současných čísel ČSÚ  pokračovalo v propadu i letos v lednu, kdy stavební výroba meziročně klesla o dalších 9,3 procenta. Pád však mírně zpomalil, loni v prosinci se stavební výroba po revizi meziročně snížila o 19,4 procenta.

autor. 1.EUROHYPOTÉKA s.r.o.

Publikováno: 27. březen 2013


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.. Více informací