Výstavba bytů a rodinných domů se v České republice propadla

Developeři staví oproti loňskému roku minimum rezidencí. Zatímco během loňského ledna až června začali developeři stavět projekty s celkovým počtem 2 650 bytů, v letošním prvním pololetí zahájili výstavbu jen 700 až 800 bytů. Současný stav tak odpovídá roku 2009, kdy nastalo období výrazné ekonomické recese. Podle Ondřeje Novotného, analytika poradenské firmy Jones LaSalle (JLL), se nyní developeři soustředí hlavně na prodej již hotových projektů.

Vysoký počet rozestavěných bytů v loňském roce přisuzuje tehdy očekávanému zvýšení DPH. „Kvůli zhoršující se makroekonomické situaci v eurozóně a předpovědím vývoje HDP v České republice se totiž lidé, kteří již byli rozhodnuti kupovat byt, snažili uzavřít transakce před koncem roku. To znamená před zvýšením DPH," říká Novotný. Od letošního ledna se totiž daň z přidané hodnoty u nových bytů zvedla z deseti na čtrnáct procent. Letos zahájili výstavbu např. developerská společnost Finep, Skanska, YIT, Orco nebo Ekospol. Skanska v červnu začala stavět dům M v projektu Rezidenční čtvrť Botanica, který v Jinonicích nabídne 41 bytů.

Ekospol nejnověji buduje areál Nové Měcholupy II s celkem 136 byty. „Všechny letos zahájené projekty se již prodávají, většinou začínáme byty nabízet půl roku až rok před zahájením stavby. Předprodanost našich projektů obvykle přesahuje hranici padesáti procent ještě před výstavbou, v době dokončení už míváme všechny byty prodané," říká ředitel Ekospolu Evžen Korec. Fakt, že někteří developeři mají prodány všechny byty ještě před kolaudací, potvrzuje podle Petra Němečka z Hypoteční banky neutuchající zájem o tento trh. „Velkou roli ale samozřejmě hraje optimální cenové nastavení projektu.

Obecně se dá říct, že dobře prodejné nové byty se pohybují pod padesáti tisíci za metr čtvereční," uvedl. Podle něj se nepotvrdily ani obavy, že lidé nebudou po zvýšení DPH nové byty kupovat. Aby byl projekt úspěšný, měl by mít podle Novotného z JLL kombinaci všech typů jednotek, tedy od malometrážních bytů přes ty středně velké až po velké rodinné bydlení. Zatímco v roce 2008 totiž měli kupující největší zájem o velké byty, v roce 2009 a 2010 byla naopak největší poptávka po bytech velikosti 1+Kk a 2+Kk.

Od loňska už ale opět roste zájem i o větší byty. Developeři proto musí reagovat na aktuální poptávku, přitom stavba se plánuje roky dopředu. „Celý proces od koupě pozemku až po uvedení na trh může trvat i několik let, většinou to jsou dva až čtyři roky. Samotná výstavba trvá přibližně rok a půl," říká ředitelka odboru prodeje a marketingu Skanska Reality Naděžda Ptáčková.

Například Ekospol proto od architektů požaduje i možnost variability ve skladbě jednotlivých dispozic, pokud se poptávka změní. „Konkrétní know-how prozradit nemůžu, ale platí, že pokud dojde ke změnám v preferencích, tak na drtivou většinu těchto změn jsme schopni včas zareagovat," dodává ředitel firmy Evžen Korec. Celkem se loni v Praze začalo stavět kolem 4 800 bytů, letos by jich mělo být podle odhadů Skansky tři a půl tisíce. Neprodaných je nyní v celém městě osm tisíc bytů (Smlsal, M. Výstavba bytů se propadla, deník Hospodářské noviny – příloha Praha, dne 26. 6. 2012, s. 19.)

U některých developerů jdou ale byty na odbyt. Je to např. je společnost EURO DEVELOPMENT, která prodává byty a domy za velmi nízké ceny oproti konkurenci, a které se daří tyto nemovitosti prodávat ještě před dokončením. Na skladě nemá žádné neprodané a dokončené nemovitosti. Její projekty jsou Domy Herink, Domy Jesenice, Domy Dolní Jirčany a Terasy Unhošť.

autor. Jakub Král

Publikováno: 18. říjen 2012