Výnosnost realitních investic je větší v zahraničí než v Česku

Výnosnost investic do nemovitostí je větší v zahraničí než v tuzemsku

Kdo zamýšlí koupit byt jako bezpečnou investici, může vsadit např. na Berlín. V tomto městě totiž existuje stabilní poptávka po nájemním bydlení a ceny nemovitostí tam jsou výrazně nižší než třeba v Londýně. Berlín přitom analogicky jako řada dalších evropských měst poskytuje investorům zajímavější zhodnocení než naše metropole.

Zatímco průměrný hrubý roční výnos z pronájmu velkého bytu v centru hlavního města je 3,5 procenta, v Maďarsku je to více než sedm procent. Češi přitom doposud kupovali v zahraničí zejména apartmány v přímořských a lyžařských letoviscích, které po část roku zpravidla i sami užívají a po zbytek roku je pronajímají turistům. Nyní poptávají i byty na investici v evropských metropolích. Potvrzuje to Jan Rejcha, ředitel společnosti Rellox, která se na investice do zahraničních, především rekreačních nemovitostí, již léta specializuje.

Rellox v reakci na zájem klientů spouští v těchto dnech nabídku bytů na investici ve městech jako Londýn, Paříž nebo Berlín, kde firma navázala spolupráci s partnerskými společnostmi. S těmito velkými městy teprve začínáme. Uvidíme, jak budou lidé reagovat, a podle toho přizpůsobíme nabídku," říká Rejcha. Mezi investičně zajímavá města v Německu patří podle něho Berlín, Mnichov a Hamburg. „Klienti poptávají i nové spolkové země, města blízko Čechám jako Lipsko nebo Drážďany. Chtějí tam byty čistě na investici," dodává. Výhodou zmíněných německých měst je jejich relativní blízkost k českým hranicím.

Oproti tomu případná nutná návštěva bytu ve Španělsku nebo v Británii vyžaduje často vyšší investici do letenky. Konkurenční společnost Alexandria Real, která se také specializuje na zprostředkování koupě rezidenčních nemovitostí v cizině, zatím byty ve zmíněných evropských městech do své nabídky zařadit neplánuje. Myslím, že to jsou velmi dobré lokality na investice, ale nemyslím, že poptávka českých klientů bude tak velká," říká Martin Pinl, jednatel společnosti Alexandria Real.

Rellox však cílí i na zájemce z okolních zemí jako Polsko, Slovensko nebo Maďarsko. „Naši klienti z Polska mají zájem o Berlín. Je to blízko a hodně polských občanů tam rovněž pracuje," říká Rejcha. „Výnosy z pronájmu nejsou v Berlíně zázračné, ale vzhledem k tomu, že tam existují relativně nízké ceny nemovitostí a je tam potenciál pro zhodnocení nemovitosti, si myslím, že to je zajímavé," uvádí.

Ceny nemovitostí za poslední dva roky v Německu mírně rostou – v roce 2011 meziročně vzrostly o necelých 6 procent. Mírně poklesly až ve druhém kvartále letošního roku. V centrálním Berlíně však ceny rezidenčních nemovitostí i nájmů rostou stále. „Berlín je stabilně zajímavý na investici, je tam velký podíl nájemních bytů," říká také Jakub Koťan, ředitel společnosti K&B Property Management. „Tento produkt na českém trhu chybí. Možná se do toho také pustíme," komentuje novinku Relloxu Koťan.

K&B Property Management prostřednictvím své pobočky v Anglii zajišťuje tamním investorům koupi bytů v zahraničí a jejich následnou správu. V minulosti však zprostředkovala i koupi bytů lidem z České republice v Londýně, který má jako bohaté město stabilní poptávku po nájemním bydlení z řad studentů i přistěhovalců. Výhodou Londýna je i ta skutečnost, že vlastník bytu zde může spekulovat na růst cen nemovitostí, naopak nevýhodou je jejich vysoká pořizovací cena. Ceny bytů v Londýně dlouhodobě rostou a podle zveřejněného průzkumu agentury Reuters vzrostou v letošním roce o tři a v příštím roce o dvě procenta.

Nabídku bytů na investici v evropských velkoměstech od Relloxu budou z 80 procent tvořit nemovitosti v developerských projektech, ve zbývajících částí půjde o starší nemovitosti. „Klienti mají větší zájem o nové než o starší byty. Jejich výhodou je, že tam je většinou nastavený systém správy nemovitosti a dalšího pronájmu. Developer vybere firmu, která se stará o celý objekt," říká Rejcha z Relloxu. Za tříprocentní provizi Rellox zájemcům zajistí překlad kupní smlouvy do češtiny nebo jiného jazyka, kterým kupec hovoří, dále přihlášení do sdružení vlastníků či pojištění nemovitosti. V okamžiku, kdy je byt převeden do vlastnictví, řeší již veškeré záležitosti spojené s následným pronájmem vlastník bytu sám přes zahraniční realitní agenturu.

Nejvýhodnější ze sledovaných evropských měst se jeví Kišiněv, hlavní město Moldávie. Hrubý roční výnos tam dosahuje 10 procent. To naše Praha figuruje až v druhé polovině z více než třiceti evropských měst s ročním výnosem 3,51 procenta. Toto zjištění vyplývá ze žebříčku specializovaného realitního portálu Global Property Guide.

Existují ale i analýzy, které měří atraktivitu investice do nájemních bytů v evropských městech a současně zohledňují riziko investice. V úvahu pak berou ukazatele jako poptávku, ekonomický růst, demografický vývoj či nezaměstnanost. Z hlediska atraktivity návratnosti investice a její bezpečnosti německá realitní společnost Patrizia srovnávala 82 měst v Evropě a v první pětce se umístila města: Toulouse ve Francii a dále Mnichov, Hamburg, Stockholm a Paříž (s využitím Marečková, M. Koupit a pronajmout: investice do bytu v cizině vynáší většinou více než u nás. Deník Hospodářské noviny-příloha Business Class, dne 19. 9. 2012, s. 26.).

autor. 1.EUROHYPOTEKA s.r.o.

Publikováno: 15. prosinec 2012