V Praze se dá pořídit byt za milion korun

Prodej nových bytů v hlavním městě neběží vždy podle představ developerů, a ti tak někdy zlevňují již hotové bydlení o desítky, nebo dokonce stovky tisíc korun. S jinou strategií nyní přišla společnost Central Group, která na podzim zahájila prodej nových bytů v projektech Javorová čtvrť v Praze 10 – Horních Měcholupech. Nejlevnější byty v projektu s dispozicí 1+kk, který má být hotový v prosinci příštího roku, zde stály 950 tisíc korun včetně DPH. „Prolomili jsme psychologickou hranici milionu korun," říká předseda představenstva společnosti Dušan Kunovský.

V Měcholupech bylo těchto garsonek o velikosti 26 až 31 m2 jedenadvacet a všechny již jsou prodané. Central Group u nejlevnějších bytů vsadil na nízkou marži s tím, že se rychle prodají, což mu vyšlo. Nejspíš i proto, že předem upozorňoval na to, že další várka bytových jednotek už bude dražší. Momentálně nejlevnější byt se stejnou dispozicí a o velikosti 26 m2 stojí v akci milion dvanáct tisíc korun včetně DPH (běžně stojí 1,064 milionu korun). Cena ostatních bytů 1+kk, které mají až 40 m2, se pohybuje až do výše 1,7 milionu.

V nedaleké lokalitě staví byty i společnost Ekospol, která však cenu žádného z bydlení ve své nabídce pod milion nestáhla a ani se k tomu nechystá. „Nabízet byty pod hranicí jednoho milionu korun neplánujeme, neboť na prvním místě je u nás vždy nejvyšší možná kvalita. A tu bychom při tak nízké ceně nemohli garantovat, zvláště při případném řešení reklamací," říká generální ředitel Ekospolu Evžen Korec.

Podle něj by taková cena byla možná jen v případě, kdyby byty měly méně než 30 metrů. „Bohužel, tak malinký byt rozhodně nesplňuje dnešní kritéria pro moderní bydlení a nedá se ani účelně zařídit. Takové byty Ekospol stavět nebude," doplňuje. V Horních Měcholupech prodává jeho společnost bydlení v projektu Nové Měcholupy III, kde cena plnohodnotného bytu 1+kk o rozloze 32 m2 s více než dvacetimetrovou terasou začíná na 1,78 milionu včetně DPH. Byty 2 + kk tu jsou od milionu a půl a 3+kk od 2,36 milionu.

Byty za méně než milion korun se nechystají stavět ani další společnosti včetně Bemettu, který se jinak zaměřuje právě na cenově dostupné bydlení. „Naše společnost se specializuje na levné startovací bydlení pro mladé páry nebo rodiny. To je důvod, proč v našem portfoliu nenaleznete byty 1+kk pod jeden milion, které by byly určeny především pro tzv. singles," říká za Bemett marketingový manažer Jan Koubík. Podle jeho názoru jsou prioritou společnosti byty s nejvýhodnější cenou za metr čtvereční na trhu. „Nikoliv minibyty s absolutně nejnižší cenou," dodává.

Pokud překročíme pomyslnou hranici hlavního města Prahy, dostaneme se pod 1 milion korun i u dalších společností. Jednou z nich je např. EURO DEVELOPMENT,a.s., kde nejmenší byt pořídíte za 930.000,- bez DPH. K němu je potřeba ještě připočítat cenu pozemku (s využitím Wallerová, R. Nový byt za milion. Reality – mimořádná příloha MF DNES, vydání Praha, dne 26. 10. 2012, s. 1 a 2.).

autor. 1.EUROHYPOTÉKA s.r.o.

Publikováno: 22. listopad 2012


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.. Více informací