V Praze a okolí je 236 živých projektů

Z hlediska nabídky volných bytů zaujímají malé projekty tržní podíl 16% a zbylých 84% bytů se nabízí v projektech s 50 a více byty. Z hlediska prodaných bytů za dané období pak tržní podíl malých projektů dosáhl pouze osmi procent

Právě cena je nyní na trhu tím, co zajímá kupující nejvíce. Dominantní podíl poptávky tvoří tzv. superlevné byty s cenou kolem 30 tisíc korun za metr čtvereční. Trendem poslední doby se rovněž stává zmenšování developerských projektů i dispozic bytů. Většina developerů si nemůže dovolit, aby jim po dokončení projektu zůstala větší část bytů neprodaných, tedy tzv. ležáků. Proto raději neriskují velké jednorázové etapy se sto a více byty.

Naopak zmenšování jednotlivých bytů způsobila aktuální poptávka na trhu. Kupující totiž upřednostňují menší a účelněji postavené byty. Zmenšování tedy většinou postihuje nejrůznější chodby a zádveří, atypické půdorysy, koupelny a další prostory, za které si klient optimalizující konečnou cenu bytu není ochoten připlatit.

Pražský trh s nemovitostmi je letos ve znamení růstu. V prvním čtvrtletí se v novostavbách podle statistik Ekospolu prodalo celkem 1122 nových bytů, což je meziroční nárůst o 49%. Podle společnosti Trigema, která pražský trh s byty také monitoruje, dosáhl růst prodejů v prvních třech měsících letošního roku 80%, když se prodalo 1315 nových bytů. Naopak analýzy společnosti Skanska Reality mluví o 25% nárůstu a 1279 prodaných bytech.

autor. 1.EUROHYPOTÉKA s.r.o.

Publikováno: 21. červen 2013


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.. Více informací