V hlavním městě rapidně klesá zájem o nové byty

Pražský trh s novými byty v pololetí klesl asi o 15 procent. Toto zjištění vyplývá z analýzy developerské společnosti Skanska. Developeři uváděli na realitní trh méně nových bytů, slabší byly ostatně i prodeje.

Výjimku, která potvrzuje pravidlo, představuje developerská společnost Euro Development,a.s. se svými projekty Domy Dolní Jirčany a Domy Jesenice. Tato společnost hlásí navýšení počtu prodejů v roce 2012 o více, než 50%. Důvodem je nová prodejní strategie společnosti, která se rozhodla prodávat nemovitosti s minimálními maržemi ve všech lokalitách a rozhýbat tím prodej. V minulém měsíci říjnu 2012 prodala společnost jen v lokalitě Herink 7 rodinných domů.

Společnost Skanska uvádí, že v pololetí se v Praze prodalo 2 005 bytů, což je v meziroční komparaci pokles o 17 procent. Čísla Skansky se liší od konkurenčních analýz firem Ekospol a Trigema. Podle Trigemy pololetní prodeje vzrostly o 11 procent na 1 761 jednotek, Ekospol oznámil růst prodejů o šest procent na 1 600 bytů. To Ekospol zase sleduje stavitelské projekty nad 50 bytů. Trigema ale analogicky jako Skanska tvrdí, že neopomíjí ani menší projekty.

Z čísel Ekospolu rovněž vyplývá, že narůstá počet již postavených, ale stále neprodaných bytů (tzv. ležáků). Jejich množství se v metropoli za prvních šest měsíců meziročně v projektech s 50 a více jednotkami zvýšilo na 2 034 bytů. Trigema počet dlouhodobě neprodaných bytů uvádí mezi 2 600 a 2 700. Každý chtěl začít stavět ještě vloni s vidinou, že díky očekávanému letošnímu zvýšení daně z přidané hodnoty všechno prodá. Ale znovu se tak nestalo.

Developerské společnosti aktuálně v boji o klienty ještě více zintenzivnily poskytování různých slev a bonusů. Tak např. Central Group oznámil u malých bytů slevy deset procent, řadu slev až o 400 000 korun nabízí konkurenční Finep. Společnost EURO DEVELOPMENT hlásí slevy až 500 000 korun.

autor. 1.EUROHYPOTEKA s.r.o.

Publikováno: 28. říjen 2012


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.. Více informací