Trocha statistiky u bytů neuškodí

Nejmenší byty si v České republice pořizují občané Jihočeského kraje. Průměrná výměra tamních bytů dosahuje většinou 57,9 m2. Celostátní průměr přitom činí 63,5 m2. Na hypoteční úvěr si Jihočeši půjčovali v průměru 1,52 miliónu korun, tj. tedy analogicky jako např. lidé žijící v Jihomoravském kraji. Toto zjištění vyplývá ze statistiky ministerstva pro místní rozvoj a hypoindexu společnosti Fincentrum.

Znatelně menší než celostátní průměr byly na jihu Čech i zakoupené rodinné domy s celkovou průměrnou výměrou 134 m2. Na bydlení si v uplynulém čtvrtletí Jihočeši půjčili 1,41 miliardy korun, přičemž nejvíce, skoro 35%, od Hypoteční banky.

V jižních Čechách trvá zájem o výstavbu rodinných domů, a to především ve větších městech. Rovněž proto přetrvává zvýšený zájem o stavební zainvestované pozemky, ale taktéž o netypické stavební i nezasíťované parcely v klidových lokalitách.

U bytů pak na realitním trhu existuje zvýšený zájem o byty o rozloze 60 až 80 m2 ve zděné výstavbě staré pět až 20 let s parkovacím stáním nebo garáží. Takových bytů je však v regionu k dispozici minimum.

V uplynulých letech se nejvíce prodávaly byty 2+kk s výměrou přibližně 60 m2 a právě tyto byty jsou v Jihočeském kraji populární i nyní. Zajímavostí Jihočeského kraje je skutečnost, že lidé, kteří si zde berou hypoteční úvěr, mají k dispozici velký podíl vlastních finančních prostředků. Na lokálním trhu tak proto převládají hypoteční úvěry do 70 procent zástavní hodnoty nemovitosti.

autor. 1.EUTOHYPOTEKA s.r.o.

Publikováno: 03. prosinec 2012


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.. Více informací