Trh s nemovitosti se probouzí

Mírný růst cen bytů ve druhém čtvrtletí roku 2013 a výraznější růst cen rodinných domů během prvního pololetí téhož roku dává tušit, že se trh s nemovitostmi již probouzí. A netýká se to jen nemovitostí v okolí Prahy.

Po čtyřech letech poklesů, nastartovaly kupní ceny bytů ve druhém čtvrtletí 2013 mírný růst, a to o 0,5%. V Praze lehce stouply ceny bytů již v prvním čtvrtletí 2013 a ve druhém čtvrtletí dokonce o 3%. Ceny rodinných domů začaly také růst již v prvním čtvrtletí 2013, ale zejména v regionech mimo Prahu.

V cenách bytů a domů jsou obrovské regionální rozdíly. Zejména porovnáváme-li hlavní město s ostatními regiony. Při srovnání výše hrubého ročního platu a ceny nemovitosti vychází, že Praha je stále nejméně dostupná, i když jsou zde nejvyšší průměrné mzdy. Na byt si Pražan obvykle našetří za 6,5 roku, na rodinný dům až za 20 let. Oproti tomu v Ústeckém kraji šetří lidé na byt necelé 2 roky a na Vysočině něco málo přes 6 let na rodinný dům.

Zdroj, tisková zpráva ČSÚ

Autor: Petra Hamet

Publikováno: 09. květen 2014


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.. Více informací