Rodinný dům versus panelový byt

Vyrostli jste v panelovém bytě a vaším snem je již od dětství roztomilý domek s velkou zahradou? Proč ne! Na druhou stranu se mezi námi najdou tací, kteří by pohodlný život v panelovém bytě nevyměnili za nic na světě. Ano, oba tyto způsoby bydlení mají samozřejmě své výhody i nevýhody. Třetí skupinu pak tvoří lidé, kteří by raději dali přednost rodinnému domu před panelovým, ale obávají se, že by to nezvládli z finančního hlediska. Toho se však nemusíte obávat. Důležité je vědět, na koho se se stavbou vašeho nového domu obrátit.

Panelový byt: výhody a nevýhody

Když se řekne panelový byt, každému se jako první pravděpodobně vybaví výhoda v podobě menší náročnosti na údržbu. Panelový byt, ať menší či větší, stále disponuje mnohem menším prostorem než rodinný dům, což znamená méně úklidu. Panelový byt s sebou přináší i pozitiva týkající se toho, že sami nemusíte zajišťovat dodavatele energií či vyřizovat odvoz odpadu, což by vás možná čekalo v případě rodinného domu. Když se podíváme na finance, tak samozřejmě svou roli hraje i cena, za jakou se dá panelový být pořídit. Cena za měsíční nájem je mnohdy nižší než jedna splátka hypotéčního úvěru včetně všech poplatků za provoz rodinného domu.

Na druhou stranu nejste sami svým pánem. Přesněji řečeno, jste pánem svého bytu. O všem ostatním však musíte vždy jednat se svými sousedy. A to není leckdy jednoduchý úkol. Nehledě na to, že ne vždy jsou sousedské vztahy pouze přátelské. Stížnosti na rušení nočního klidu či nadměrného hluku nejsou ničím neobvyklým. Pro život v panelovém domě se tak musíte vyzbrojit tolerancí a ohleduplností, protože zde zkrátka nebydlíte sami. Dalším problém souvisejícím s panelovým bytem je přítomnost domácích mazlíčků. Zvláště pak těch více hlučných, které vaši sousedi nemusí tolerovat. Naopak ani vás by jistě netěšilo, když by se po celém domě o půlnoci rozléhal štěkot psa, zatímco by jeho majitelé byli mimo svůj byt. Další nepříjemností je například i odečet plynu či vodoměru. Vždy totiž musíte zajistit, aby byl někdo přítomen. Možná vás to překvapí, ale pokud plánujete rekonstrukci bytu, vždy to musíte předem projednat se svými sousedy.

Pokud to tedy shrneme, bydlení v panelovém bytě může být poměrně pohodlné za předpokladu, že se naučíte žít společně se svými sousedy. Pravdou ale je, že stále více rodin touží po svém vlastním rodinném hnízdě.

Rodinný dům: výhody a nevýhody

Hlavním pozitivem bydlení v rodinném domě je bezesporu fakt, že je to vaše vlastní bydlení, kde si můžete dělat vše, co vás napadne. Sousedů se sice ani v případě rodinného domu nezbavíte, na druhou stranu je nemáte tak blízko jako v panelovém domě. Nemusíte si tak dělat starosti s tím, zda náhodou v noci neposloucháte hlasitou hudbu či se rozhodnete vysávat po desáté večer. Totéž platí o jakékoliv rekonstrukci, kterou plánujete. V případě rodinného domu máte mnohem větší svobodu a vše si můžete rozhodovat podle toho, jak se vám to zlíbí.

Pokud jste se v panelovém domě cítili stísněně, v rodinném domě, kde je obvykle mnohem více místa, si budete připadat jako v ráji. Navíc pokud se rozhodnete nechat postavit vlastní domek, můžete rozhodovat i o dispozičním řešení rodinného domu, které perfektně zajistí vaše potřeby a požadavky - zkrátka přizpůsobí bydlení vašemu životnímu stylu. Na druhou stranu musíte počítat s tím, že více prostoru = více starostí. Ale to jistě hravě vyváží fakt, že konečně budete opravdovým pánem vlastního bydlení.

Ačkoliv pořízení rodinného domu nepatří právě mezi levné záležitosti, rozhodně to není nemožné. Aby bylo bydlení ve vlastním rodinném domě opravdu vaším splněným snem, je třeba necílit pouze na nejnižší cenu. Euro-development.cz nabízí svým klientům nejen zajímavou cenu, ale především vysoko kvalitu. Samozřejmostí je rovněž dobrá užitkovost a energetická úspornost staveb.

Autor: Kateřina Doul

Publikováno: 23. listopad 2015


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.. Více informací