Rodinný dům na klíč nebo svépomocí?

Rozhodnutím pro stavbu rodinného domu začíná maraton, ale je na vás, zda tou tratí poběžíte sami nebo to svěříte trénovanému běžci.

Ihned po rozhodnutí, že chcete rodinný dům, začnete s výběrem lokality, konkrétního pozemku, vybrané kanceláři zadáte vypracování projektu, který už z principu musíte okomentovat do každého detailu. Dále pokračujete sháněním povolení ke stavbě, výběrem realizačních firem pro dílčí odborné práce a zcela jistě nekončíte u zajištění financování. Pak už "jen" následuje samotná stavba rodinného domu.

Vy si však na hned začátku propočítejte a dobře promyslete, zda budete svůj vysněný dům stavět vlastníma rukama, případně za pomoci rodiny a pár najatých řemeslníků, nebo svěříte celou práci pečlivě vybrané stavební firmě. Ideálně, že zakoupíte hotový developerský projekt.

Rodinný dům svépomocí

Stavba domu svépomocí je opravdu dost náročná a často i poměrně zdlouhavá záležitost. Musíte se vyzbrojit nejen dostatkem volného času, ale i trpělivostí. Sami si budete muset vyřizovat všechna povolení, shánět řemeslníky, koordinovat a kontrolovat průběh stavby, řídit dodávky materiálů a hlídat návaznost činností atd. Vše bude záviset pouze na vás samotných. Stavba domu svépomocí, pokud chodíte do zaměstnání, většinou trvá o dost déle a významně zasahuje do běžného života. Nicméně pokud jste stále přesvědčeni, že to zvládnete, čeká vás na konci odměna v podobě finanční úspory oproti stavbě rodinného domu na klíč.

Výstavba v režimu Shell & Core

Další možností pro zájemce o koupi nového rodinného domu je nový typ výstavby v režimu Shell & Core, tedy v kolaudačním minimu. Nemovitost se připraví k prodeji těsně po dokončení hrubé stavby, což znamená, že prodávaný dům je předáván v hrubém stavu bez jakýchkoliv zbytných příček a zdí. Noví vlastníci pak mohou realizovat své představy od změn dispozic až po finální dokončovací práce, kterým je ale nutné věnovat čas a vlastní energii.

Rodinný dům na klíč

Stavba rodinného domu na klíč nebo výběr hotové developerské stavby je tou nejméně náročnou a nejrychlejší cestou, kterou může budoucí majitel rodinného domu zvolit. Stavba domu na klíč může být sice finančně náročnější, protože platíte hodiny práce stavebních dělníků, ale vaše role se posune z organizátora do role kontrolora, což je na čas a vypjetí méně náročné. Pokud si vyberete dobrou stavební firmu, nebo ještě lépe dobrý projekt od solidního developera, budete se moci brzo nastěhovat do svého nového domu.

Výhody stavby domu na klíč

Stavět s jediným dodavatelem znamená mít smluvně sepsané závazky a velkou výhodou je jednoznačná záruční lhůta za eventuální vady. Kompletně dodavatelským způsobem realizovaná stavba má několik nesporných výhod. Zejména ten fakt, že je provedena odborně. Doba výstavby je optimálně minimalizovaná, protože práce jsou rutině koordinované a veškeré subdodávky řídí dodavatel. U domů stavěných formou dodávky na klíč jsou samozřejmostí parametry vyhovující přísným nárokům na úsporu energií.

Developerská firma vám navíc nabídne servis od prvního okamžiku. Představí vám svou nabídku z lokalit, pozemků i typů rodinných domů. Jakmile máte vybráno, tak zajistí financování stavby a všechny administrativní záležitosti. I typové projekty lze upravovat podle přání, případně zcela jistě vypracují individuální projekt přímo podle vašich potřeb a požadavků. Dnes již developeři, kteří chtějí na trhu uspět, používají ke stavbě pouze osvědčené stavební materiály, volí nejnovější stavební technologie, využívají velkoobchodní ceny pro nákup materiálu a díky tomu mohou za solidní cenu nabízet vyšší kvalitu, než jakou je schopen sehnat majitel nemovitosti sám.

Autor: Petra Hamet

Publikováno: 15. leden 2015


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.. Více informací