Reality na Slovensku zlevňují

Byty a domy u našich východních sousedů letos zlevňují a jejich ceny se blíží k dlouhodobým minimům. Rezidenční nemovitosti určené k bydlení lze koupit o přibližně pětinu levněji než před vypuknutím finanční krize, jak vyplývá z údajů, které zveřejnila slovenská centrální banka.

Analytici výraznější změny cen nemovitostí na Slovensku do konce letošního roku neočekávají. Metr čtvereční v bytech a domech na Slovensku v druhém čtvrtletí stál v průměru 1 230 eur (31.900 Kč), což proti předchozímu čtvrtletí představuje pokles o 0,8 procenta. Ceny realit jsou jen mírně vyšší než loni, kdy byly na pětiletém minimu. Údaje o snižujících se průměrných cenách nemovitostí určených k bydlení potvrzují již více než tři roky trvající relativní stagnaci slovenského trhu s bydlením, sdělila centrální banka.

Ve druhém čtvrtletí na Slovensku zlevnily jak byty, tak rodinné domy a vily. Hlavní vliv na vývoj cen nemovitostí mají ovšem byty, které se v nabídce nemovitostí určených k bydlení podílejí téměř dvěma třetinami. Tradičně nejdražší reality má Bratislava a okolí, kde je nejvyšší kupní síla a zároveň nejnižší nezaměstnanost. Metr čtvereční bytů a domů přijde v Bratislavském kraji v průměru na 1 667 eur (asi 43.200 Kč). To je téměř trojnásobek ceny v Nitranském kraji na jihu země, kde jsou ceny bydlení ze slovenských regionů naopak nejnižší.

Současný ekonomický vývoj v zemi a s ním související vysoká míra nezaměstnanosti zatím nenaznačují, že by v roce 2013 ceny nemovitostí měly výrazněji stoupat. Ceny realit na Slovensku prudce rostly do roku 2008, kdy se průměrná cena metru čtverečního v domech a bytech vyšplhala až na 1 549 eur. V dalších letech ceny srazila globální ekonomická krize doprovázená výrazným zvýšením počtu lidí bez práce.

autor. 1.EUROHYPOTÉKA s.r.o.

Publikováno: 05. srpen 2013


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.. Více informací