Realitní trh v USA a Německu se již vzpamatoval z krize

Americký realitní trh už našel svoje dno. Faktem je, že přebytek nemovitostí, který vznikl v letech 2000 až 2006, se postupně vyčerpává a přirozená poptávka po nemovitostech by mohla dokonce způsobit růst cen nemovitostí v příštím roce. Výstavba nových domů by měla zhruba kopírovat přirozenou poptávku po nemovitostech, aby se trh s nemovitostmi nedostával do nerovnováhy.

Přirozená poptávka po nemovitostech se pak odhaduje asi na 1,2 milionu domů ročně, přičemž současná výstavba se pohybuje pouze na úrovni 0,7 milionu domů. Je tedy reálné očekávat, že v budoucích letech vzroste výstavba až o 70 procent.

Dostupnost nemovitostí měřena průměrnými cenami domů k průměrným příjmům domácností nikdy nebyla vyšší. Investice do tohoto sektoru se zejména preferují skrze realitní indexy, případně nemovitostní fondy či společnosti těžící dřevo - hlavní stavební materiál v případě domů v USA.

To německá nezaměstnanost se nachází na desetiletých minimech a mzdová inflace zrychluje svůj růst na úroveň 4–5 % za rok. Úrokové sazby tuto inflaci nemohou reflektovat z důvodu extrémního přílivu kapitálu z periferií do německých dluhopisů, což žene dolů i hypoteční sazby.

Reálné ceny bytů se díky poklesu hladiny mezd a preferenci nájemního bydlení během minulé dekády nikam nepohnuly, a tak dnes se dnes ocitají na nejatraktivnějších úrovních v Evropě. Akcelerující migrace pracovní síly do Německa pak přebíjí demografickou křivku a poptávka po nemovitostech začíná růst.

autor.  1.EUROHYPOTÉKA s.r.o.

Publikováno: 25. leden 2013


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.. Více informací