Prodej nových bytů se loni v Praze zvedl o 20 procent

Průměrná cena za metr čtvereční nového bytu v hlavním městě činila na konci uplynulého roku 58 508 korun, a to včetně DPH. Na pokles cen bytů měly největší vliv slevové akce a dramatické snížení cen dlouhodobě neprodejných bytů (tzv. ležáků).

V Praze developeři loni prodali celkem 4578 nových bytů, což je oproti roku 2011 o 20 procent více. Současně ve sledovaném období klesla průměrná cena za metr čtvereční nového bytu v hlavním městě na 58 508 korun a většina developerů jednoprocentní navýšení sazby DPH do cen nakonec nepromítla.

Přetrvávající převis nabídky nových bytů dovedl i některé velké developery k osekání cen v podstatě až na náklady. Řeč je zejména o společnostech Central Group a Ekospol. První jmenovaná začala v září prodávat vybrané garsonky v Praze-Horních Měcholupech za cenu od 950 tisíc korun včetně DPH a příslušenství. To konkurenční Ekospol záhy zlevnil své byty v této okrajové pražské lokalitě.

Společnost EURO DEVELOPMENT na to reagoval zlevněním rodinných domů v Unhošti na cenu 960 tisíc korun bez DPH a pozemku. Celková cena domu 3kk tak vychází na 2,476 milionu vč. DPH a pozemku. Jde o nejlevnější rodinné domy v okolí. Konkurenční Jung začíná v Unhošti na ceně 3,480 milionu vč. DPH a pozemku.

A Horní Měcholupy vedou v žebříčku pražských lokalit, kde se v roce 2012 prodalo nejvíce bytů. Celkem jich zde z nabídky ubylo 352. Snížení cen bytů souvisí mj. se zmenšováním výměry bytů, a také se zvolenými lokalitami. Nejvíce s čísly prodejů zahýbaly dva velké konkurenční lowcostové projekty v Horních Měcholupech. Oživení obchodních transakcí s novými byty registrují makléři i v dalších městech jako Brno či Plzeň.

V Praze se nabídka volných bytů meziročně zvýšila o čtyři procenta na 6762, z nichž ihned k nastěhování je 2771. Ostatní byty jsou v různé fázi rozestavěnosti či přípravy. Počet dlouhodobě neprodejných bytů, tzv. ležáků, se příliš nemění. Déle než dva roky neprodaných jich je 791 a developeři v nich mají "umrtveny investice" více než za čtyři miliardy korun.

autor. Jakub Král

Publikováno: 29. leden 2013


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.. Více informací