Představy mladé generace o vlastním bydlení

Z průzkumu Hypoteční banky vyplývá, že mladá generace ve věkovém rozpětí 18-30 let touží po nadprůměrném výdělku, bydlení ve velkém městě ve funkcionalistické vile či loftovém bytě s velkým pozemkem a bazénem. Nicméně v kontrastu s touto představou je jejich reálný čistý měsíční příjem, který činí 17 300 Kč.

Psychology však podobné výsledky neznepokojují a jsou jimi naopak nadšeni. K mládí určitě patří velké sny a ideály, které motivují k vyšším výkonům a tendenci něco dokázat. Navíc je všeobecně známé, že většina lidí dokáže postupem času své sny přizpůsobovat svým reálným možnostem.

Pár čísel

68 % lidí do třiceti let se považuje za šťastné a spokojené a většina z nich plánuje, že jednou založí rodinu. Ženy vidí svou budoucnost v rodině s dětmi, kde vládne pohoda a která drží při sobě. Muži se těší na rozruch, který život s dětmi nabízí v podobě cestování, výletů a sportovních aktivit.
Spousta mladých Čechů se ale momentálně na založení rodiny necítí. Jako hlavní důvod uvádějí nedostatečný příjem (50 %), nejistotu v zaměstnání (29 %) nebo neexistenci vlastního bydlení (24 %).

70 % respondentů jejich práce naplňuje, ale bohužel jen každému šestému přináší dostatečný příjem. Proto osm z deseti mladých lidí zatím žádný byt či dům nevlastní. A tak přibližně třetina dotázaných momentálně žije se svými rodiči či dalšími příbuznými a 43 % bydlí v podnájmu. Pořídit si vlastní bydlení by však většinou chtěli ještě před dosažením třicítky.

Představa o bydlení

Téměř tři čtvrtiny mladých sní o vlastním domě. Problémem však je, že dnešní dvacátníci rozhodně nesní o skromném bungalovu s malou předzahrádkou. Ale líbilo by se jim bydlet ve funkcionalistické vile, vzdušném loftu nebo prostorném moderním domě. Samozřejmou součástí domu by měla být také velká zahrada s terasou, bazén, dostatečně prostorný pokoj pro každé dítě, dobrá dopravní dostupnost a také prostor pro domácí mazlíčky.

Realita

Těmto jejich představám o skvělém bydlení však neodpovídá nejen realita měsíčních příjmů, ale ani představa o dostatečném příjmu. Průměrný příjem lidí ve věkové kategorii 20 – 29 let se pohybuje okolo 17 000 Kč čistého, ale za dostatečné finanční zabezpečení považují mladí už průměrně 28 400 Kč čistého. Přitom 70 % dotázaných počítá s tím, že své bydlení bude financovat hypotékou. K naplnění jejich snu o vlastním a již popsaném domě, však budou do budoucna potřebovat o dost vyšší příjmy. V případě pěkného rodinného domu za čtyři miliony korun je zapotřebí počítat se splátkou okolo 20 tisíc.

Poznámka: Průzkumu Hypoteční banky se zúčastnilo celkem 525 respondentů ve věku 18 až 30 let, z nichž část ještě studuje, část již pracuje. Realizoval se v průběhu dubna 2014 kvantitativní i kvalitativní metodou šetření a spolupracovala na něm agentura Ipsos.

Zdroj: Výzkum Hypoteční banky

Autor: Petra Hamet

Publikováno: 12. srpen 2014


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.. Více informací