Pražské stavby jsou úspěšné

Obchodní společnost EURO DEVELOPMENT,a.s. sleduje nejnovější architektonické trendy a vývoj ve stavebnictví, jinak by totiž úspěšně nebodovala mezi svou početnou rodinou klientů.

V České republice existují hned čtyři stavebně-architektonické soutěže: Grand Prix Obce architektů, titul Stavba roku, Best of Realty a Realitní projekt roku. Grand Prix se zaměřuje pouze na architekturu, pražské rezidenční projekty se tu však umějí výborně prosadit. V roce 2010 si ocenění za novostavbu odnesl Central Park v Praze 3. Před dvěma lety zase vybojoval hlavní cenu bytový dům s tělocvičnou v Lodecké ulici od Petra Buriana z ateliéru DAM, porota ocenila zejména vhodné začlenění stavby do historického okolí, přitom však vypadá moderně a odvážně.

Když byli letos koncem měsíce ledna odhaleni finalisté nejprestižnější evropské soutěže Mies van der Rohe, pro Českou republiku to bylo tak spíše zklamáním. Pro postup do finále bylo Českou komorou architektů (ČKA) nominováno devět českých staveb, mezi nimi i tři rezidenční developerské projekty v hlavním městě: bytové domy Na Zatlance, v Lodecké ulici a Na Vackově.

Neprobojovala se však ani jedna. Možná je to způsobeno prezentací, snad tím, že porotci se v tom obrovském množství staveb soustředí především na osvědčená jména a země s tradičně vysokou architektonickou úrovní. Ocenění Mies van der Rohe se předává již od roku 1988, Česká republika se soutěže poprvé zúčastnila o devět let později. V různých letech se do finále probojovalo pět staveb, rezidenční projekt žádný.

V ostatních zahraničních soutěžích se českým stavbám ale daří, platí to však hlavně o administrativních budovách. Loni vyhrála prestižní francouzskou cenu MIPIM karlínská kancelářská budova Main Point. Z rezidenčních staveb bodovala před rokem v prestižním International Property Award stavba Azalea Project developera KPR Development, který vybudoval kaskádovité byty s výhledem na Hrdlořezy.

Ocenění CIJ uděluje již 13 let stejnojmenný mezinárodní časopis, nominované stavby však řadí podle jednotlivých zemí. V kategorii českých rezidenčních staveb vyhrála rezidence DOCK developera Crestyl. Svou cenu pro mimořádná díla má i časopis Overseas Living, tu v roce 2010 získal luxusní rezidenční projekt Kajetánka na Břevnově.

autor. Jakub Král

Publikováno: 18. červenec 2013


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.. Více informací