Pokles tržních cen bytů zpomalil, pozemky naopak zdražují

Pokles tržních cen bytů v České republice letos mírně zpomalil, v prvním čtvrtletí klesly meziročně o 0,6 procentního bodu na hodnotu 93,0%. Za poslední tři měsíce loňského roku byty zlevnily o 1,3 procentního bodu. Naopak pozemky stále zdražují. Toto zjištění vyplývá z ukazatele HB Index, který zveřejnila Hypoteční banka. Vývoj cen nemovitostí zaznamenal v prvním čtvrtletí 2013 změnu trendu.

Od podzimu 2010 docházelo k mírnému setrvalému poklesu cen bytových jednotek. V prvním čtvrtletí se tento stav ustálil a ceny bytů již téměř neklesly. Pokles zaznamenaly byty hlavně v Karlovarském a Plzeňském kraji. Naopak v Ústeckém kraji byty mírně zdražily. Od ledna do března mírně zlevnily také rodinné domy, podle HB Indexu meziročně o 1,4 procentního bodu na hodnotu 99,8%.

Naopak ceny pozemků vzrostly meziročně o jeden procentní bod, HB Index tak u nich dosáhl hodnoty 114,5%. Jedná se o nejstabilnější segment v oblasti rezidenčních nemovitostí. Ceny pozemků dlouhodobě rostou, přičemž za poslední čtyři kvartály se tempo jejich růstu stabilizovalo. Pozemky tak představují vhodnou investici s malým rizikem a nízkými udržovacími náklady.

autor. Jakub Král

Publikováno: 27. duben 2013


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.. Více informací