Pojištění vašeho rodinného domu a domácnosti

Pojištění domu a domácnosti

Zcela určitě budete souhlasit, že je třeba se připravit na rizika, která by mohla ohrozit vaše nové bydlení, alespoň adekvátním pojištěním majetku. Je pravděpodobně zřejmé, že pojištění domu a pojištění domácnosti jsou dvě rozdílné věci. Pojištění domu je určeno k pokrytí stavebních částí nemovitosti, jako je střecha, podlahy, okna, dveře a další. Oproti tomu pojištění domácnosti jistí samotné vybavení domu.

Pojištění domu

Pojištění nemovitostí se týká obytných budov a s nimi souvisejících staveb a pozemků. Pojištění nemovitosti umožňuje pojistit bytový nebo rodinný dům, rekreační chalupu či chatu, byt v osobním vlastnictví, garáž, včetně jejích součástí a příslušenství. Ale i další stavby, jako jsou ploty, bazény, nebo třeba skleníky. Pojištění je možné sjednat již v době, kdy se rodinný dům začíná stavět.
Mezi standardní snahy pojištěnců je zajistit se proti živlům, jako jsou následky prudkých dešťů a bouřek, požáru a vloupání. Pojišťovny již ale nabízí také ochranu proti sprejerům, škodám způsobeným klováním ptáků do fasád a zateplení domu anebo proti škodám způsobeným hlodavci.

  • Zabezpečení nemovitosti zlevní pojištění

Vloupání do domů je stále častou škodnou událostí, kterou se podaří objasnit málokdy. Stojí za to svůj rodinný dům dobře chránit a investovat do bezpečnostních zámků a dveří, případně systémů napojených na neustálé střežení. Ale i jednodušší systémy umí hlásit poplach majiteli na mobilní zařízení a jsou dnes na trhu za příznivou cenu. Vhodně zvolenou kombinací bezpečnostních prvků může pojištěnec dosáhnout zlevnění pojištění rodinného domu i v řádu několika desítek procent.

  • Adekvátní výše pojistné částky

Pojistné částky, na něž je pojištění sjednáno, by měly být přiměřené. V řadě případů jsou moderní produkty už nastaveny tak, že riziko podpojištění při sjednávání nehrozí. Správnou výši pojistné částky poznáte představením si situace, že byste o střechu nad hlavou vlivem nepřízně přišli kompletně. Jakou částku byste ke kompletní obnově domu potřebovali, abyste si udrželi dosavadní standard bydlení? Taková suma by měla být sjednána v pojistné smlouvě.

  • Pravidelná aktualizace pojistných smluv

Obecně je doporučováno zrevidovat pojištění vždy po skončení významného zásahu do kvality bydlení nebo alespoň jednou za tři roky. Kromě toho se mohou průběžně měnit i rizikové poměry a u pojišťoven mohou být k dispozici lépe vyhovující krytí, než v uplynulých letech. Většina lidí buduje a zhodnocuje své bydlení postupně. V průběhu let svá bydlení vylepšují, rekonstruují a doplňují vybavení. Takové zhodnocení je ale nebytné promítnout do pojistné smlouvy. Jedině tak je možné vyhnout se podpojištění.

  • Změna pojištění při převádění nemovitosti v rodině

Každá změna ve vlastnictví nemovitosti přináší nutnost sjednání nové pojistné smlouvy. To se týká i situace, kdy se převádí nemovitost v rámci jedné rodiny, například z rodičů na děti nebo i v případě dědictví.

Pojištění domácnosti

Pojištění se vztahuje na veškeré zařízení domácnosti, sklepa i garáže. Na věci sloužící jejímu provozu i na věci osobní potřeby všech členů domácnosti, jako je nábytek, bytové textilie, elektronika, bílá technika, spotřební elektronika, zařízení kuchyně atp. Mezi ne příliš standardní, ale za to rostoucí typ pojištění patří i pojištění zahradního vybavení, jako nábytku, grilů, bazénů a jejich zastřešení, zahradní techniky a jiné. Pojistit lze dokonce i zásoby potravin v ledničkách a mrazácích.

  • Asistenční a právní servis

Do většiny pojistných produktů týkající se domácnosti jsou nyní zahrnuty i asistenční služby pro případy havárií nebo dalších závad spojených s bydlením. Klient může telefonicky žádat o službu řemeslníků, jakými jsou například instalatéři a zámečníci. Součástí plnění mohou být také služby spojené s právní ochranou klienta, opět při řešení událostí spojených s předmětem pojištění, kterým je dům a případně jeho vybavení.

  • Pojištění občanské odpovědnosti

Další standardní součásti pojištění domácnosti bývá pojištění občanské odpovědnosti příslušníků dané domácnosti. Základní krytí do určité pojistné částky je automaticky součástí pojištění, ale lze ho navyšovat podle potřeby klienta

  • Pronajímatel nenese odpovědnost za škody v domácnosti

Ponajmete-li si dům, měli byste uzavřít pojištění domácnosti pro své vlastní vybavení. Majitel domu, který je pronajímatelem, standardně neručí za vybavení pronajaté nemovitosti. Stejně tak nenese ani odpovědnost za škodné události, které může jeho nájemník provozem domácnosti způsobit sousedům.

Autor: Petra Hamet

 

Publikováno: 29. říjen 2014


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.. Více informací