Počet prodaných bytů v Praze roste

V hlavním městě se za první pololetí prodalo celkem 2 735 nových bytů, což je mírný meziroční nárůst o 113 bytů. Bytů v nabídce bylo na konci pololetí celkem 6 182 v 356 developerských projektech. To je meziročně o 18 procent méně. Toto zjištění vyplývá z analýzy společnosti Crestyl.

Počet prodaných bytů stále roste, a protože v posledních letech jich nebylo dokončeno tolik jako dříve, klesá i celková nabídka volných bytů. To se ale brzy stabilizuje, protože se začalo více stavět – předpokládejme proto, že v tomto i v příštím roce se v Praze postaví přes 4 000 nových bytů. Z bytů v nabídce byla dokončena zhruba třetina, 21 procent nabízených bytů má být dokončeno do jednoho roku a zbytek ještě později.

Developeři v hlavním městě podle Crestylu dokončili během prvního pololetí celkem 1 526 nových bytů, do konce roku by jejich počet měl vzrůst na 4 271. Z údajů pak vyplývá, že 68 procent všech dokončených bytů developeři již prodali. To potvrzuje i společnost EURO DEVELOPMENT,a.s., která má prodány nejen všechny dokončené byty, ale aktuálně i všechny byty s vydaným stavebním povolením, které se ještě nezačaly stavět.

Z bytů, které se ještě tento rok dokončí, mají firmy kupce již pro 71 procent z nich a předprodejem je zajištěna i více než polovina bytů, které se postaví za rok. Tzv. ležáků, tedy bytů dokončených před více než dvěma lety, je devět procent z nabídky. Průměrná cena nabízených bytů se podle analýzy pohybuje kolem 65 tisíc korun za metr čtvereční, mezi prodanými byty dominují ty s cenou mezi 50 a 60 tisíci korun za metr čtvereční.

Oživení pražského realitního trhu v letošním roce potvrzují i další společnosti. Např. Ekospol před nedávnem informoval, že podle jeho analýzy se v prvním pololetí v Praze prodalo 2 369 bytů, což je meziroční nárůst o 36 procent. Podle Trigemy, která pražský trh s byty také monitoruje, dosáhl růst prodejů v prvních třech měsících letošního roku dokonce 80 procent, když se prodalo 1315 nových bytů. Analýzy společnosti Skanska Reality mluví o 25 procentním nárůstu a 1279 prodaných bytech v prvním čtvrtletí. Rozdílná čísla způsobuje odlišná metodika výzkumu, kterou jednotlivé společnosti používají.

autor. Jakub Král

Publikováno: 28. červenec 2013


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.. Více informací