Osm z deseti Čechů by chtělo vyměnit byt za rodinný dům

Osm z deseti Čechů sní o bydlení ve vlastním rodinném domě se zahrádkou, v němž má každé dítě svůj pokojíček. Patří k němu také terasa, bazén a krb.

Toto zjištění vyplývá z výzkumu, na kterém Hypoteční banka spolupracovala s agenturou Ipsos. "Přání a sny Čechů, Moravanů a Slezanů o bydlení jsou poměrně reálné a dosažitelné," komentoval to ředitel Hypoteční banky Jan Sadil. Podle výzkumu nemají lidé rádi velké změny. Jestliže podstatnou část života prožili ve velkém městě, rádi by v něm zůstali. „A naopak jestli vyrostli tam, kde dávají lišky dobrou noc, chtějí i do budoucna bydlet v poklidné vesnici," dodal. Češi jsou v tomto ohledu obecně velmi konzervativní, a to i v komparaci s jinými národy v Evropě.

Zařízení domu považují za důležité tři čtvrtiny Čechů, naopak prostředí a sousedy řeší jen 40 procent z nich. Dnešní doba přílišné pospolitosti nepřeje. Spíše než dobrými vztahy se obklopujeme věcmi, kterými dáváme svému okolí tak trochu najevo své společenské postavení. Pro řadu lidí představuje jejich dům včetně bazénu a krbu např. ukázku toho, co v životě dokázali.

Pětina dotázaných chce vlastní byt v osobním vlastnictví. Obvykle jde o mladé a bezdětné Čechy (tzv. singles), kteří vystudovali vysokou školu nebo univerzitu a rozjíždí svoji pracovní kariéru, a také o obyvatele větších měst. Lidé toužící po bytě požadují, aby se z něj co nejrychleji dostali do práce a za zábavou. Naopak ti, kteří chtějí bydlet v rodinném domě, oceňují, že budou mít konečně místo pro odpočinek a prostor, kde se budou moci setkávat s rodinou a přáteli. Analýza současně odhalila, že více než polovina Čechů nebydlí podle svých představ.

autor. 1.EUROHYPOTÉKA s.r.o.

Publikováno: 24. květen 2013


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.. Více informací