Odborníci věří v mírný růst cen nemovitostí a nízké úrokové sazby

Letos i příští rok by český realitní trh, díky oživení domácí ekonomiky, měl kontinuálně zaznamenávat rostoucí zájem investorů. Výhled na další období je ovlivněn třemi hlavními faktory. Vývojem úrokových sazeb, podílu refinancování a cen nemovitostí.

Financování

Zájem investorů by měl být samozřejmě podpořen i vyšší dostupností jednotlivých typů financování a stále nízké úrokové sazby u hypoték. Rok 2014 byl druhý nejsilnější rok v historii českého hypotečního trhu a podle Ministerstva pro místní rozvoj ČR bylo uzavřeno téměř 86 tisíc hypotečních úvěrů v objemu 143,4 miliard korun.

Ceny nemovitostí

Ceny nemovitostí by si v letošním i příštím roce měly udržet jen mírné tempo růstu. Za podmínky pokračujícího ekonomického oživování, si ceny nemovitostí budou podle expertů po zbytek letošního roku, udržovat meziroční růst kolem 3-4 %. V roce 2016 pak dále mírně porostou na 4-5 %. Pro následující období lze očekávat růst nabídky novostaveb převážně v Praze a Brně. Dále stabilní zájem o standardní rodinné domy v rozmezí mezi 2-5 milionů korun nebo o levnější domy vhodné k rekonstrukci.

Další ovlivňující faktory

Pro domácí investory je důležitý vývoj legislativy pro výstavbu hlavně v Praze. Mezi významně očekávané události tohoto roku patří novela stavebního zákona, dále 21% sazba DPH na pozemky a vyřešení Pražských stavebních předpisů. Další vývoj investičního trhu v oblasti rezidencí budou ovlivňovat ekonomické podmínky, zaměstnanost, výše příjmů, demografický vývoj, legislativní a daňové prostředí. Negativně se může projevovat růst zadluženosti či insolvence obyvatelstva, špatná bytová politika státu, přesycenost trhu a další růst podílu vlastnického bydlení. Nadále bude pokračovat i zájem zahraničních investorů o koupi nemovitostí v Praze, které přiláká jak oživující trh s dostatkem nabídky, tak i oslabený kurz koruny.

Autor: Petra Hamet

Publikováno: 31. červenec 2015


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.. Více informací