O jaké byty bude zájem v příštím roce?

Podle našeho názoru bude v roce 2013 rozhodujícím faktorem nízká pořizovací cena nemovitosti. Největší zájem tak bude o menší byty do 50.000 Kč/m2 včetně DPH. Toto tvrzení potvrzuje Jakub Císař, předseda představenstva společnosti Euro Development,a.s. „Nejmenší dům naší společnosti  disponuje 63m2 a stojí 930.000,- bez daně v provedení na klíč. Naší dlouhodobě nejprodávanější nemovitostí je pak 3+kk o velikosti 74m2."

V komparaci s letošní situací očekáváme následující rok dlouhodobě konzistentní poptávku. Ještě více přitom bude záležet na dobré reklamě developerských projektů a schopnosti konkrétní developerské společnosti odlišit se od konkurenční nabídky – například kvalitními nízkoenergetickými projekty, které šetří okolní životní prostředí.

Dospěli jsme také k názoru, že porostou i nároky kupujících třeba na architekturu a urbanistická řešení jednotlivých projektů a předpovídáme, že se začne pomalu dostávat do popředí zájmu také „dobrá adresa", resp. dobrá lokalita.

Nicméně dalším výrazným faktorem, který může prodej umocnit, nebo naopak zabrzdit, se mohou stát naši téměř nekompetentní politici, se svojí snahou „zalepit díry" ve státním rozpočtu dalším zvýšením sazby DPH, které odnáší celá naše ekonomika.

Přitom lze celkově očekávat pokračování letošní stagnace a přinejmenším v první polovině roku pokračující mírný propad ve výstavbě nových nemovitostí. Celková očekávání mezi stavebníky a developery jsou proto skeptická, a pokud ne skeptická, tak velmi opatrná. Prodeje podpoří jen dobře připravené developerské projekty, se zajímavým architektonickým řešením, přijatelnou cenou a v dobré lokalitě blízko naší metropole.

Jsme přesvědčeni, že v roce 2013 a v letech následujících nás čeká velmi dobré období. První dekáda ukázala developerům i klientům, že trh s nemovitostmi funguje stejně jako jakýkoli jiný a nepřirozené tlaky, především změna DPH, mají jen krátkodobý efekt či účinek, na kterém někdo vydělá a jiný prodělá. Lze tedy předpokládat, že realitní trh zůstane nezajímavým pro krátkodobé spekulanty a nákup nemovitosti se opět stane bezpečným a hlavně konzervativním způsobem ochrany finančních prostředků pro seriózní investory. Tyto trendy jsme ostatně zaregistrovali již v letošním roce.

autor. 1.EUROHYPOTÉKA s.r.o.

Publikováno: 25. listopad 2012


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.. Více informací