O čem je nutné přemýšlet před stavbou rodinného domu?

Cena stavebního pozemku samozřejmě záleží hlavně na lokalitě. V menších městech jsou pozemky levnější než např. v hlavním městě. Před koupí pozemku si pečlivě prostudujte územní plán rozvoje města nebo obce. Dozvíte se například, zda-li nemá přes nebo okolo pozemku vést dálnice a jaké jsou plánované další stavby v okolí.

Na stavebním a katastrálním úřadu pak zjistíte zasíťování pozemku, a jestli nespadá do památkové zóny. Zjistěte si také, jestli s pozemkem není spjaté nějaké věcné břemeno. Nejmenší stavební pozemek hodící se spíše na řadový dům se pohybuje kolem 300 m2. Pro běžný dům je dobré počítat se stavební plochou okolo 800 m2. Při volbě rozlohy území by stavebníci měli myslet na to, že ze zákona není možné zastavět pozemek celý. Je nezbytné, aby byl dům od hranice pozemku vzdálen minimálně dva metry, od cesty dokonce tři. Vzdálenost mezi sousedícími domy potom nesmí být kratší než sedm metrů.

Oficiální povolení ke stavbě (stavební povolení) domu je potřeba od 150 m2 zastavěné plochy. Několik jednotlivých úřadů uděluje povolení týkající se elektrických, plynárenských či vodárenských sítí, telekomunikací či např. požární ochrany, hygieny a dalších. Stavební povolení pak vydá příslušný stavební úřad na základě žádosti, která musí obsahovat základní údaje, čísla pozemků sousedních nemovitostí a údaje o projektantovi, který zhotovil přiloženou projektovou dokumentaci povolované stavby.

Pokud letos plánujete stavbu rodinného domu, dáte za stavební povolení výrazně více než dosud. Minulý rok stálo povolení 300 korun, od Nového roku stojí 5 000 korun. Poplatek za povolení ke stavbě garáže se zvýšil na 1 000 korun. Před začátkem stavby si detailně prozkoumejte podmínky, za kterých bude rodinný dům zkolaudován. Nechte si pak zpracovat studii proveditelnosti, ve které najdete investiční záměr, finanční plán, technické řešení a dopad stavby na životní prostředí. Důležitý je také časový plán stavby a energetická náročnost jejího provozu.

Vizualizace stavby poskytuje klientovi přesnou představu o kompletním díle v jeho konečné podobě a může vzniknout hned v několika možných variantách. V této fázi příprav má pak zadavatel ještě možnost návrhy pozměnit či připomínkovat dle svých přání a preferencí. Vizualizace stavby totiž dává realistickou představu, jak bude stavba vypadat, na rozdíl od technických výkresů. Vizualizace by měly být samozřejmě dostupné jak pro interiérové řešení, tak pro celkovou exteriérovou situaci.

autor. 1.EUROHYPOTEKA s.r.o.

 

Publikováno: 11. leden 2013