O bydlení v rodinných domech je velký zájem

Letos jdou lépe na odbyt rodinné domy v developerských projektech. K oživení podle realitních expertů přispívá širší nabídka cenově dostupnějších domů a zahájení jejich výstavby. Ta pomohla prolomit nedůvěru lidí v plánované projekty a dala nově vznikajícím čtvrtím tvář.

Příprava výstavby rodinných domů je náročnější, dosahuje se u nich menších marží. Proto se developeři v uplynulých letech soustředili spíše na výstavbu bytů. Řadové vily nebo soubory samostatně stojících rodinných domů vznikají obvykle v okrajových lokalitách velkých měst nebo v obcích ne příliš vzdálených od nich. V menších městech naopak převažuje individuální výstavba, nezřídka svépomocí.

Do výstavby rodinných domů se tak s vervou pouští např. developer Finep v lokalitě Malý háj v Praze-Štěrboholích. Doposud zde stavěl jen bytové domy. V červnu začal Finep prodávat prvních 21 rodinných domů a po dvou měsících je aktuálně volných jen pět domů.

Ve stejné lokalitě již Finep postavil asi 300 bytů a další tam společně s řadovkami staví. Na všechny byty i domy nabízí do konce léta pětiprocentní slevu. A ačkoli za byt zaplatí zájemci celkem nižší sumu, v přepočtu na metr čtvereční užitné plochy vychází o pár tisíc korun levněji dům. Dosud Finep stavěl především rodinné domy doplňkově k bytovým domům v projektech jako např. Na Hvězdářně v Praze-Velké Chuchli nebo v Rezidenci Císařka v Praze 5.

Nedaleko projektu Malý háj od společnosti FINEP zahájila prodej rodinných domů i společnost EURO DEVELOPMENT,a.s.. Jedná se o dvojdomy a samostatné domy v Praze 22 – Královice, vzdálené přibližně 6km od Štěrbohol. Developer nabízí velikosti domů od 106 do 134m2 užitné plochy, a s pozemky od 396m2 a cenou začínající na 3.69 Mil. CZK vč. DPH. Je o nejlevnější obdobný developerský projekt na celém území hlavního města.

Větší nabídka projektů rodinných domů je v obcích a městech v širším okolí hlavního města. V menších městech developeři spolupracují s radnicemi na společných projektech, díky kterým se radnice snaží přitáhnout mladé a perspektivní lidi do regionu. Developeři i realitní makléři se shodují, že prodeje domů v developerských projektech jdou lépe na odbyt v momentě, kdy je část nové čtvrti postavena a jeho okolí je upravené, případně doplněné o dětské hřiště a služby.

Autor. Jakub Král

Publikováno: 16. srpen 2013


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.. Více informací