Nízkoenergetické stavby jsou v České republice stále ještě Popelkou

Nízkoenergetické stavby jsou v České republice stále ještě Popelkou. Čím dál tím více se totiž strategickým marketingovým tahákem totiž ekologické bydlení. Poptávka po nízkoenergetických nemovitostech přitom v poslední době stoupla až o 50 procent. Díky rostoucím cenám energií se totiž potencionální klienti zajímají nejen o kupní cenu nemovitosti, ale zároveň také o náklady spojené s jejím provozem. „To je jeden z důvodů, proč např. společnost EURO DEVELOPMENT,a.s. nabízí možnost vybavení svých bungalovů tepelným čerpadlem," říká Jakub Císař, předseda představenstva společnosti.

„Hlavní vizí naší společnosti EURO DEVELOPMENT,a.s. je totiž celkově zvyšování standardu bydlení na českém trhu s nemovitostmi. Jestliže tak mluvíme o zvýšení standardu bydlení, nerozumíme tím pouze používání vysoce kvalitních stavebních a konstrukčních prvků s dlouhou životností. Máme tím na mysli především kvalitu lidského života v rodinných domech, pohodu bydlení a úsporu energií v souvislosti s bydlením," dodává Jakub Císař.

Ve standardním novém bytě o rozloze 90 m2 jsou roční náklady na energie přibližně o 15 tisíc korun vyšší než v tom nízkoenergetickém. „Pokud by cena energie rostla průměrně o pět procent ročně, pak celková úspora za dobu 40 let dosáhne překvapivých 1, 8 miliónu korun," potvrdil trend Jan Řežáb z developerské firmy JRD, která se jako první v Česku zaměřila na komerční výstavbu nízkoenergetických bytových domů.

Přitom nízkoenergetický dům se od běžného domu nemusí vizuálně lišit. Podstatný rozdíl je však právě ve spotřebě tepla na vytápění, která je u nízkoenergetického domu až o 60% nižší. Aby nemovitost mohla být definována jako nízkoenergetická, nesmí roční spotřeba tepla na vytápění přesáhnout 50 kilowatthodin na metr čtvereční. Skutečně nízkoenergetických developerských projektů je na trhu zatím v současné době málo, přitom zájem o ně je velký.

A proč jsou developerské projekty společnosti EURO DEVELOPMENT,a.s. tak úspěšné? „Hlavním důvodem je s konkurencí srovnatelná kvalita našich rodinných domů a také energetická úspornost bungalovů s výrazně nižší cenou staveb," říká Jakub Císař.

V nedávné minulosti dotoval nízkoenergetické stavby i stát masivním dotačním programem Zelená úsporám. Ten však vyčerpal své zdroje a o jeho případném pokračování se zatím vedou jen diskuse. Developeři tak v současné době nemají motivaci pro stavbu nízkoenergetických či dokonce pasivních domů a většina nových staveb se bohužel stále staví v kategorii C.

ČR se tak v ekologickém stavění nadále pohybuje na samém chvostu vyspělé Evropy. Podle statistických údajů se u nás energetické úsporné stavby pro bydlení podílejí na celkovém objemu bytové výstavby necelým jedním procentem (naše společnost tak skutečně představuje výjimku), zatímco pro srovnání v sousedním Rakousku dosahuje počet energeticky pasivních domů, což je přísnější kategorie než pouze úsporné domy, plných sedmi procent z celkově postavených domů a bytů.

Jediné, co by situaci u nás podle názoru renomovaných expertů mohlo změnit a přinutit developery stavět ekologičtěji, je výrazné zpřísnění právních předpisů. Malý podíl nízkoenergetického stavění nedá spát ani Evropské komisi, která nedávno kritizovala skutečnost, že ekologické budovy, jež skýtají obrovský potenciál ke snížení emisí CO 2 i nákladů na energie, jsou stále na trhu zastoupeny v omezené míře, a to i navzdory svým ekonomickým výhodám a pozitivnímu přínosu pro životní prostředí (s využitím Kvapil, K. Nízkoenergetické stavby jsou u nás Popelkou. Deník Právo-příloha Nemovitosti, dne 7. 8. 2012, s. 9.).

Autor 1.EUROHYPOTÉKA,s.r.o.

Publikováno: 19. srpen 2012