Nejistota ohledně sazby DPH škodí developerům

Dlouhodobě přetrvávající nejistota ohledně budoucího vývoje obou sazeb DPH komplikuje život českým developerským společnostem. Podle mínění podnikatelů z oblasti stavebnictví a developingu  jsou obě možné varianty, tedy jak zvýšení obou sazeb o jeden procentní bod, tak i sjednocení obou sazeb na 17,5 procent, řešeními špatnými. Obě totiž znamenají mimo zvýšení cen základních potravin a léků rovněž další zdražení nového bydlení.

Negativní dopad takových změn na poptávku pak může způsobit pokračující pokles stavebních zakázek, který povede k dalšímu propouštění. Vláda ČR si bohužel neuvědomuje, že neustálé diskuse o změnách v tak zásadním parametru, jakým je DPH, významně komplikuje život většiny českých firem a podniků. Personální politika, plánování investic, hotovostní toky, sjednávání dlouhodobých smluv s dodavateli a mnoho dalšího – to vše musí české firmy řešit s dostatečným časovým předstihem. V situaci, kdy dnes platí něco jiného, než bude platit zítra, je to ale fakticky nemožné.

Přitom jakékoli zvyšování daní by nebylo potřeba, kdyby stát jednoduše plnil roli zodpovědného hospodáře. Bohužel platí, že čím více peněz se do eráru vybere, tím více se také řízeným či neřízeným způsobem rozkrade. Má-li se šetřit, tak rozhodně na spotřebě státu jako takového, a nikoliv vybíráním dalších peněz do státního rozpočtu.

Díky plánovanému zvýšení DPH se v posledních 3 měsících výrazně zvedla poptávka po novém bydlení, Češi v podstatě nezažili prázdninovou okurkovou sezónu. Pokud tedy v této době plánujete pořídit si nové bydlení, je určitě vhodná doba. Byť se neočekává, že by developerské společnosti kvůli zvýšení sazby DPH nějak výrazně zdražovaly, díky velké poptávce po bydlení, již výrazně stlačeným prodejním cenám novostaveb a díky nejnižším úrokovým sazbám u hypotečních úvěrů od roku 2006, které byly ještě podpořeny dalším nedávným snížením sazeb ČNB, zlevňovat pravděpodobně jen tak nebudou.

autor. 1.EUROHYPOTEKA s.r.o.

Publikováno: 27. září 2012


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.. Více informací