Maďarští kolegové věří v progres

Přes původně negativní očekávání bude zřejmě letos po šesti letech poklesů konečně maďarské stavebnictví růst. Shodují se na tom hlavní developerské společnosti jak z inženýrského, tak i pozemního stavitelství. A jejich ředitelé očekávají další zlepšení rovněž v roce 2014. Toto zjištění přitom vyplývá z nejnovější kvalitativní studie maďarského stavebnictví 2013, kterou pravidelně uveřejňuje analytická společnost CEEC Research ve spolupráci s poradenskou společností KPMG ČR.

Společnosti aktuálně předpovídají celoroční růst stavebnictví o 1,7 %, ještě loni přitom předpokládaly pokles o 2,2 %. Růst stavebního trhu v Maďarsku aktuálně předpokládají tři společnosti ze čtyř. Sektor se od svého vrcholu propadl o přibližně 40 %, rok 2013 by proto měl být prvním rokem stabilizace. Další vývoj však bude záviset na směřování maďarského národního hospodářství a ochotě soukromých a možnostech veřejných investorů realizovat nové developerské projekty.

V návaznosti na očekávaný růst maďarského stavebnictví v roce 2013 by se měly zvýšit taktéž tržby developerských společností v průměru o 2,0 %. Jedním z hlavních důvodů je poměrně značný nárůst počtu měsíců, na které mají společnosti své zakázky do budoucna nasmlouvány. Z pohledu stavebního zaměření očekávají větší nárůst svých tržeb firmy z inženýrského stavitelství.

Výhled na rok 2014 ukazuje na potenciální další zvýšení tržeb. Jako nejvíce limitující faktor růstu vnímají developeři stále zejména byrokracii ze strany vlády v Budapešti. Dalším omezením je nedostatek peněz k financování aktivit stavebních společností a nedostatečná poptávka od veřejných investorů.

Aktuálně nejefektivnějším způsobem získávání zakázek jsou pro stavební firmy tak stále osobní kontakty. Nízká efektivita, omezené přínosy výběrových řízení a rovněž jejich nízká míra transparentnosti umístily výběrová řízení až na poslední místo v hodnocení užitečnosti nejčastěji používaných zdrojů stavebních zakázek.

autor. 1.EUROHYPOTÉKA s.r.o.

Publikováno: 07. srpen 2013


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.. Více informací