Letošní rok mírně rostly prodeje nových bytů

Developeři se především snažili téměř za každou cenu zbavit bytů (tzv. ležáků), které byly již delší dobu po kolaudaci, a stále se je nedařilo prodat. Stávající realitní krize není nic abnormálního. Lidé dohánějí nákupy za poslední tři roky, kdy s koupí nemovitosti, vzhledem k nepříznivému vývoji národního hospodářství, vyčkávali. Ceny bytů už nikam nepadají a podle našich zkušeností se dá říct, že kupující to už ani příliš neočekávají.

Vedle toho je nesporné, že se na trhu ve větší míře objevují opravdu kvalitní projekty. Přesně takové, které nabízejí rozumně nastavené ceny odpovídající realitě, chytrá dispoziční řešení a architektonicky zajímavé nápady. Úspěšní developeři v prodejích vždy nabídli něco navíc a projekty tak zatraktivnili na úkor ležáků, které jsou v prodeji za srovnatelné nebo vyšší ceny.

Úrokové sazby jsou hlavním faktorem, který letos zahýbal  strhem s nemovitostmi. Stále více potenciálních kupců registruje, že současné podmínky pro koupi nemovitosti jsou nejatraktivnější za posledních několik let. Hypoteční úvěry jsou v průměru pod 3,5%, což je nejnižší úroveň v celé české hypoteční historii.

Lidé začali nemovitosti kupovat také s ohledem na nejasný vývoj ohledně DPH, které se nakonec zvýší od r.2013 na sazbu 15%. Avšak nejpodstatnějším motivem pro vyšší aktivitu kupujících je vývoj cen nemovitostí. Od vrcholu v roce 2008 klesly realizované ceny do konce roku 2010 v průměru o 22%, v roce 2011 ceny klesly již pouze o 3% a v roce 2012 již hovoříme o stagnaci – realizované ceny dále neklesají.

autor. 1.EUROHYPOTÉKA s.r.o.

Publikováno: 17. listopad 2012


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.. Více informací