Kvalita developerských projektů v Čechách se zhoršuje

Levnější, menší a často i méně kvalitní. Pokles cen nových bytů doprovází v posledním období zmenšování jejich výměry a v mnoha případech i zhoršování kvality bytů. Na Realitním kongresu 2012 se na tom shodli představitelé developerských firem. Např. stavitelský holding Finep tak v současné době nejčastěji prodává byty o průměrné výměře 61 metrů čtverečních. Dříve to bylo zhruba 66 metrů čtverečních.

Menší výměru nových staveb nedávno potvrdili také stavitelé rodinných domů, např. společnost EURO DEVELOPMENT,a.s.. Nejmenší typový dům této společnosti je 3kk o výměře 63m2. Zatímco před pěti lety bylo téměř nemožné najít v nabídce projektů dům o velikosti kolem 70 metrů čtverečních, dnes se v tomto standardu staví nejvíc, což potvrzuje i předseda představenstva EURO DEVELOPMENT, Jakub Císař. „Největší zájem je o náš dům 3kk o velikosti 72,7m2. Prodáme jich několik měsíčně. Cenově se u nás pohybují od 2.699.000,- vč. pozemku 408m2 a DPH, a to v Herinku u Prahy."

Tlak na ceny vede často také ke zhoršování kvality nového bydlení. Některé novostavby jsou na tom dokonce hůř, než byla panelová výstavba. Developeři se dále pozastavují nad tím, že na realitním trhu existují poměrně drahé novostavby, kterým však chybí například místo na šatnu apod.

Developeři také odhadují, že ceny většiny nových bytů budou v příštím období stabilní. S výjimkou případné vysoké inflace neočekávají růst cen novostaveb, ale ani jejich další výrazné zlevňování. Pokud by ceny bytů či rodinných domů výrazně spadly, museli by se kupující podle jejich názoru rozloučit s vybaveností typu garáží nebo balkonů.

autor. 1.EUROHYPOTEKA s.r.o.

Publikováno: 04. listopad 2012


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.. Více informací