Kupujeme pozemek a vybíráme místo pro stavbu

Při výběru pozemku je dobré posoudit dopravní dostupnost, vzdálenost od města, inženýrské sítě a podmínky regulačních plánů. Pozemek můžete rovněž nakoupit jako výhodnou investici.

Ceny pozemků stále rostou, i v době krize. A realitní odborníci stejný vývoj čekají i dál. Chystáte-li se tedy stavět dům, parcelu kupte co nejdřív. I kdybyste pak od stavby ustoupili, peníze se zhodnotí. Jak říká Jan Kunz z realitní kanceláře Sting, ceny zasíťovaných stavebních pozemků jsou jednou z mála věcí, které hospodářská krize nepoznamenala poklesem. „Dokonce lze vypozorovat každoroční růst okolo pěti procent".

Růst je stabilní na rozdíl od bytů, zejména v panelákové zástavbě, a starších rodinných domů," srovnává. Vývoj potvrzují i statistiky Hypoteční banky a kanceláře M&M reality. „Lidé vnímají pozemky jako investici s malým rizikem a nízkými udržovacími náklady. Kvalitních pozemků ale v České republice dlouhodobě ubývá," popisuje Petr Němeček z Hypoteční banky. Kancelář M&M reality zaznamenala v roce 2010 zvýšení cen v průměru o 1,2%, vloni o 3,3%. Na letošek odhaduje zvýšení cen o 3,6 %.

Jsou to však průměrné hodnoty. Někde rostou ceny rychleji, jinde pomalu, výjimečně i klesají. Jestli se pozemek chystáte kupovat, je dobré předtím v nabídkách realitek sledovat vývoj. Třeba v Praze a okolí se finanční prostředky vložené do pozemků zhodnocují daleko lépe než např. na Orlickoústecku. I pořizovací ceny se kraj od kraje výrazně liší. Zatímco na Bruntálsku stojí metr čtvereční podle čísel kanceláře M&M reality 278 korun, v Brně je to víc než osmkrát tolik, v Praze dokonce třicetinásobek – 8 150 korun. V Bruntále či Ústí nad Orlicí tedy koupíte parcelu levně.

Ale kdybyste ji jednou chtěli prodat, můžete i prodělat. Podle statistik M&M reality je nejtrvalejší procentuální růst patrný v okresech Kroměříž, Praha-východ a Strakonice, největší trvalý růst v korunách na m2 je v Praze, v okresech Praha-západ a Brno-venkov. To jsou oblasti s nejjistější investicí. Naopak nejméně se procentuálně zhodnocují pozemky na Klatovsku, Prachaticku a Tachovsku. V korunách na m2 lze dlouhodobě nejméně vydělat na Bruntálsku, Havlíčkobrodsku a Orlickoústecku. To jsou však současně lokality, kde parcelu pořídíte nejlevněji.

Když se zajímáte o nějakou lokalitu, zjistěte si, zda tu existuje územní plán a jestli se nechystají jeho změny. Jinak se může stát, že koupíte parcelu na hezkém místě, ale za pár let se v sousedství bude stavět třeba obchvat nebo průmyslová zóna. Naopak se vyplatí koupě zanedbané zahrady v oblasti, v níž obec plánuje novou čtvrť. Zhodnocení pak může být až několikanásobné.

V případě, že na pozemku ještě nejsou vybudované inženýrské sítě, je důležité si ověřit, zda-li se na pozemku vůbec smí stavět. „Kupující by měl vyzvat zprostředkovatele, aby doložil potvrzení stavebního úřadu," radí Richard Kurko z realitní kanceláře Sting. V regulačních plánech také bývají omezení. Z nich vyčtete, zda-li můžete stavět dvoupodlažní dům, nebo jen bungalov, jestli můžete použít rovnou či pultovou střechu, anebo pouze sedlovou.

V památkových zónách bývají dané i barvy a typy fasády či oken. Jestliže uvažujete o stavbě domu s architektem, přizvěte si ho už na poradu k výběru pozemku. Problematické jsou i parcely se špatnou příjezdovou komunikací. Raději se vyhněte těm, na něž je přístup přes cizí pozemek. A další důležitou věcí je zasíťování pozemku, nebo aspoň možnost připojit ho na sítě. Současně je nutné si ověřit, zda vodovod či elektrické vedení mají dostatečnou kapacitu.

Nejvíce poptávané, a tedy i drahé jsou parcely kolem krajských měst. Zvláště ty s dobrou dopravní dostupností a službami v místě. Cenu určuje hlavně dispozice, velikost pozemku, okolí, klid a napojení na inženýrské sítě. Důležitá je také orientace na světové strany, žádanější jsou jižní svahy. „Nejvyšší ceny dosahují pozemky v prolukách," říká Petr Němeček. Podle Miroslava Jonáše z M&M reality se již ve většině velkých měst moc atraktivních stavebních pozemků koupit nedá. V jejich okolí se však dají najít místa, kde se nestaví satelitní městečka, a díky tomu tu lze výhodně koupit dobré parcely.

Jestliže klienti žádají pozemky na vesnicích, tak v rozumné vzdálenosti od města. Najdou zde klid a čisté prostředí, v dosahu však zůstanou městské vymoženosti. I zde však musí být dobrá dopravní dostupnost. O pozemky, k nimiž se složitě dostanete autem či autobusem, není zájem. Jejich cena klesá (s využitím Grygera, F. Místo pro stavbu. Magazín MF DNES DOMA č. 14, dne 4. 4. 2012, s. 22 až 23.).

Společnost EURO DEVELOPMENT, a.s. nabízí také velice zajímavé investice do pozemků (pozemky Jesenice a Dolní Jirčany) a velice zajímavé developerské projekty (Domy Jesenice, Herink a Dolní Jirčany), které však nejsou koncipovány jako novodobá satelitní městečka s masovou výstavbou a jsou proto z tohoto důvodu velice vhodná pro mladé rodiny s dětmi, které zde najdou pěkné vyžití, a to nejen sportovní či kulturní.

Nejnovějším investorským „počinem" společnosti EURO DEVELOPMENT jsou pak Terasy Unhošť. V případě tohoto developerského projektu se navíc jedná o bydlení v přírodě. Jak ostatně jinak lze nazvat bydlení v malebné krajině rybníčků, a to přesto, že se nachází v blízkosti metropole.

autor. 1.EUROHYPOTÉKA s.r.o.

Publikováno: 10. říjen 2012


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.. Více informací