Koupě nemovitosti může být investicí

Pořízení nemovitosti na bydlení patří pro většinu z nás mezi největší koupě našeho života. Je citlivou záležitostí, která má dlouhodobě dopad na rodinný rozpočet.

Ačkoliv jsou nemovitosti často charakterizovány jako investice, je třeba si uvědomit, že jimi nemusí být. Kdy se o investici jedná? Velmi dobře popsal otázku investic do nemovitostí ve své publikaci Financování vlastního bydlení" Petr Syrový.

Plánujeme-li koupit totožný byt jako ten, ve kterém aktuálně platíme tržní nájem, bude se jednat o investici. Ačkoliv žádné peněžní toky z této investice neobdržíme, i přesto se jedná o investici, jelikož nám „šetří peníze". Po uplynutí doby odpisování, např. 25 let, pak nemovitost můžeme prodat za zůstatkovou cenu, zatímco u nájmu tuto možnost nemáme.

Naopak, pokud plánujeme odejít z tohoto nájmu a koupit např. velký luxusní byt v novostavbě, pak se z významné části bude jednat spíše o spotřební výdaj. Koupí nemovitosti tohoto typu zvyšujeme standard našeho bydlení, ale z hlediska investování se málokdy jedná o výhodný krok. Otázkou pak zůstává, jestli si tento spotřební výdaj můžeme pohodlně dovolit.

Má-li však nemovitost být investicí, pak je třeba ji vnímat jako aktivum (nikoliv tedy jako pasivum), které je schopno produkovat výnos, uchovávat si svou hodnotu, mít určitou likviditu a riziko, jež lze do určité míry eliminovat.

autor. Jakub Král

Publikováno: 22. červenec 2013


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.. Více informací