Jak se správně počítá podlahová plocha bytů?

Stanovit jednoznačný ukazatel, jakým je cena za metr čtvereční bytu nebo domu, není vůbec jednoduché. Udává-li prodejce cenu za m2 plochy bytu, přesvědčíte se, co vše pod tento pojem zahrnuje. Někdy prodávající používá pojem celková plocha, jindy prodejní plocha a jindy užitná plocha bytu. Různé typy výpočtu přitom mohou ceny za metr čtvereční odlišovat až o patnáct procent.

Podlahová plocha bytové jednotky je součtem podlahových ploch všech místností bytu, a to včetně těch, které tvoří příslušenství, tedy včetně sklepa (jestliže je vyzděný a jde o samostatnou místnost). Přičemž podlahovou plochou se rozumí plocha nášlapné vrstvy pokrývající hlavní vodorovnou konstrukci. Zjednodušeně je to vše, na co se lze postavit. Tím je samozřejmě myšlena i plocha zakrytá či zastavěná zařizovacími předměty, jakými může být vana, sprchový kout nebo schodiště v případě mezonetu.

Paradoxně se však takto vypočtená plocha bytu většinou pro výpočet ceny za metr čtvereční nepoužívá. Proč? Souvisí to především s pohledem kupujících na to, za co jsou a nejsou ochotni zaplatit. Pochopitelně, nikdo nechce platit stejnou cenu za metr čtvereční sklepa bez oken v podzemí domu a za metr čtvereční plně vybaveného bytu. Na druhou stranu většina kupujících považuje za přidanou hodnotu balkon nebo terasu. Proto se začaly používat pojmy vnitřní plocha bytu a prodejní plocha jednotky.

V případě vnitřní plochy bytu jde o podlahovou plochu bytu bez sklepa. Tento pojem sice není uveden v žádném zákoně, běžně se však používá jak prodávajícími, tak kupujícími.

To prodejní plocha bytové jednotky se může u jednotlivých developerských společností lišit, ale v zásadě převládl následující typ výpočtu: prodejní plochu tvoří podlahová plocha bytu bez sklepa + poloviční plocha balkonů + třetinová plocha teras. Když chcete cenu za metr čtvereční porovnat, nespoléhejte se na výpočet developera a proveďte jej sami.

Nejprve od celkové ceny bytu (včetně DPH) odečtěte cenu garážového stání a cenu sklepa (většina developerů je vyčísluje samostatně) a získáte cenu bytové jednotky. Tu pak vydělte prodejní plochou a získáte cenu za metr čtvereční. Takto snadno porovnáte několik nabídek z různých projektů.

Dejte si nicméně pozor ještě na jednu věc – některé společnosti totiž používají v tabulkách s byty pojem celková plocha místo podlahová plocha. Problém spočívá ve skutečnosti, že do tzv. celkové plochy obvykle developer započítává i plochu zastavěnou příčkami uvnitř bytu, tedy prostor, který nemůžete využít.

Cena za metr čtvereční pak při komparaci s konkurencí vychází díky větší prodejní ploše příznivěji, plocha je však větší jen na papíře, ne ve skutečnosti. Jestliže v ceníku naleznete pojem celková plocha bytové jednotky, nebojte se zeptat, co do ní developer započítává. Zjistěte si spíš, jaká je podlahová plocha bytu bez sklepa.

Rozhodně při komparaci jednotlivých nabídek je nezbytné pečlivě číst smlouvu o smlouvě budoucí a nechat si připravit závaznou nabídku, která bude jasná a bude obsahovat vysvětlení všech detailů (s využitím Koutek, J. Koupě bytu – Co je vnitřní a co podlahová plocha? Reality – mimořádná příloha MF DNES, vydání Praha, dne 26. 10. 2012, s. 4. a Kvapil, K. U bytů není metr jako metr. Deník Právo-příloha Nemovitosti, dne 21. 8. 2012, s. 9.).

autor. 1.EUROHYPOTEKA s.r.o.

Publikováno: 09. prosinec 2012


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.. Více informací