Jak drahé je bydlení v Praze?

Porovnání hlavních měst

Cenu bytů značně ovlivňuje jejich lokalita a tak vůbec nejdražší jsou v hlavních městech. Například v Praze ceny bytů převyšují více než dvojnásobně republikový průměr a tak se pohybují pod 70 000 Kč/m². Stejné je to v Hamburku, Londýně nebo Paříži. Oproti tomu Mnichov, který je nejdražší pro nákup bydlení v Německu, zaznamenal v roce 2013 průměrnou cenu pod 155 000 Kč/m². Společně s Moskvou, kde se cena nových bytů pohybuje okolo 115 000 Kč/m², překračují průměr cen v dané zemi více než trojnásobně. 

Praha v celkovém porovnání cen nemovitostí rozhodně tedy není nejdražší, ale okolní hlavní města mohou nabídnout ještě nižší ceny. Nové rezidenční nemovitosti v Praze jsou dražší než ve Varšavě, Budapešti a Lisabonu, ale ve stejné cenové hladině jako v Madridu nebo Marseille.

Nejdražšími městy v Evropě jsou Londýn, Paříž a zmíněný Mnichov. Průměrná cena za pořízení bytu v blízkosti centra Londýna se pohybuje pod 275 000 Kč/m². V Paříži průměrné tržní ceny starších bytů dosáhly v loňském roce 224 000 Kč/m².

Porovnání zemí

Ceny nových bytů v Česku se průměrně pohybují kolem pod 33 000 Kč/m. V této cenové úrovni se pohybují byty v Rusku a Polsku. Nejlevnější byty jsou v Portugalsku a Maďarsku, kde zaplatíte okolo 25 000 Kč/m². Vůbec nejdražší rezidenční nemovitosti jsou ve Velké Británii, Francii a Izraeli, kde ceny nových bytů dosahují téměř 110 000 Kč/m².

Zdroj: Property Index Overview of European Residential Markets, 2014 Deloitte Czech Republic

Autor: Petra Hamet

Publikováno: 14. červen 2014


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.. Více informací