Investice do kvalitní nemovitosti se vyplatí

Realitní odborníci se shodují, že teď je ta správná doba pro pořízení nemovitosti. Investici do vlastního bydlení podporují i současné úrokové sazby u hypoték. Hypotéky jsou na svém historickém minimu. Dnes lze získat úrok pod tři procenta pro nejčastěji volené fixace na tři a pět let. Nicméně tato situace nemusí trvat dlouho.

Ceny bytů či domů v zajímavých lokalitách již výrazněji klesat nemusí. Naopak s pomalu rostoucím zájmem kupujících by mohlo zase dojít k mírnému zvyšování cen. To se týká zejména atraktivních bytů nebo lokalit, kde je nabídka bydlení omezená. Mírný pokles cen se dá ještě očekávat u starších panelových bytů nebo nových developerských projektů.

Podle našeho názoru je nejvýhodnější právě koupě novostavby, pak zrekonstruovaného staršího či panelového bytu a konečně bytu před rekonstrukcí. Proč? Při pořizování bytu musí kupující počítat kromě jiného s tím, že ačkoli ceny panelových bytů (zvláště těch před rekonstrukcí) budou pravděpodobně ještě mírně klesat, zaplatí za ně měsíčně až trojnásobnou částku do fondu oprav než u novostaveb.

U panelových domů nelze navíc ještě počítat ani s vlastním parkováním, což jsou aspekty, které velmi výrazně ovlivní konečnou cenu bytu i výši měsíčních výdajů. Byty se dnes kupují rovněž jako investice na pronajímání. Generelně je největší zájem o menší byty.

"Nejlépe se pronajímají, popř. následně prodávají se ziskem byty 2+kk kolem 50 m2 či 1+kk kolem 30 m2. Vždy je výhodou dobrá lokalita, dostupnost MHD a kvalitní infrastruktura. V současnosti je navíc možné získat od developerů na byt v novostavbě zajímavou slevu. A protože v budoucnosti lze počítat s dalším nárůstem cen převážně novostaveb a starších bytů v dobrých lokalitách, investice se více než zhodnotí", vysvětluje Jakub Císař, předseda představenstva obchodní společnosti EURO DEVELOPMENT, a.s.

autor. 1.EUROHYPOTÉKA s.r.o.

Publikováno: 02. březen 2013


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.. Více informací