Investice do bytů v Německu

Z tohoto důvodu jsme nemohli v našem odborném tisku přehlédnout a nezaznamenat zajímavou aktualitu z bývalého NDR, která velice pozoruhodně pojednává o tom, že převážně američtí, britští a švédští realitní investoři skupují německé nájemní byty v panelácích.

Prefabrikované panelové domy s nízkými stropy a jednotvárnými fasádami z dob socialistického východního Německa jsou nyní velmi žádaným zbožím. Američtí, britští nebo švédští investoři pasou po klidném uložení finančních prostředků. A vidí je právě v Německu, nejsilnější ekonomice eurozóny. A ani ošklivost je od investice neodradí. Letos nakoupily byty včetně panelákových velké investiční společnosti jako Blackstone Group sídlící v New Yorku nebo Cerberus Capital Management.

„Vlastníkům německých bytů rvou zájemci ruce," popisuje investiční analytik přes reality Andre Adami, který pracuje v berlínské poradenské společnosti Bulwien-Gesa. „O jakékoliv složení bytů prodávaných na investici je velký zájem," dodává. V březnu koupil Blackstone cca osm tisíc bytů, většinu z nich v panelovém domě. Prodal mu je krachující investor. Cerberus nakoupil v květnu 22 tisíc bytů od Speymill Deutsche Immobilien, společnosti v insolvenci. Tyto byty se nacházely většinou na území tzv. starých spolkových zemí. Teď se schyluje k prodeji 38 tisíc drážďanských bytů, které patří skupině Fortress Investment Group. Mnoho z nich pochází z doby „úspěšného" budování socialismu.

Kupující mají nyní velké obchodní příležitosti, neboť některé investiční fondy prodávají dohromady sto tisíc bytů, aby splatily finanční závazky z minula. Každý druhý balík alespoň deseti nájemních bytů nakoupí zahraniční investor. Za půl roku již nainvestovaly 3,3 miliardy eur, zatímco vloni to bylo za celý rok 2,4 miliardy, jak vyplývá z dat realitní společnosti Jones Lang LaSalle. „Prefabrikáty jsou velmi efektivní", potvrzuje Christian Schulz-Wulkow z konzultantské společnosti Ernst & Young Real Estate v Berlíně.

„Můžete koupit spoustu nemovitostí na jedné adrese a skončíte s tisíci byty, které jsou velmi podobné a mohou se spravovat stejným způsobem," dodal. Pojišťovny, soukromé investiční a penzijní fondy si v Německu ukládají své peníze, protože prahnou po vyšších bezpečných výnosech, než jsou dluhopisové, a současně se tak úspěšně a promyšleně vyhýbají „problematickým" zemím v dluhových potížích.

„Německý rezidenční trh je jeden z nejatraktivnějších v Evropě," uvedl Roger Orf, evropský šéf newyorské Apollo Global Management, která vlastní podíl ve správci rezidenčních realit Deutsche Annington Immobilien. „Která jiná oblast v tuto chvíli roste? Tento dotaz si pokládá Vicky Watsonová z realitní kanceláře Scottish Widows. Německá nezaměstnanost je nejnižší za dvacet let a národní hospodářství patrně letos poroste o jedno procento (s využitím agentury Bloomberg. Paneláky z NDR jdou na dračku. Deník MF DNES – příloha Ekonomika, dne 30. 8. 2012, s. A9.).

autor. 1.EUROHYPOTEKA s.r.o.

Publikováno: 21. červen 2012


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.. Více informací