Hypotéky na byty a domy v roce 2015

Ze všech médií přijímáme zprávy o stále levnějších úrokových sazbách hypoték. Už dlouho se spekuluje, jaký bude další vývoj, protože situace není dlouhodobě udržitelná. Česká národní banka hodlá od příštího roku zavést opatření, na základě kterého nebude pravděpodobně vůbec možné na nemovitost získat 100% hypotéku.

Základem chystaného opatření je obava České národní banky z hypotečního boomu, zvyšování cen domů a bytů a následného nesplácení dluhů klienty bank. Bankám pak zbydou nemovitosti s nižší hodnotou, než je konečná dlužná částka. Takový scénář je už bankám v USA i Evropě dobře známý z nedávné finanční krize.

Letošní úrokové sazby u hypoték jsou absolutně nejnižší v historii. Půjčit peníze na vysněný dům si tak může dovolit více lidí. Jenže to s sebou může přinést problémy. Sazby po ukončení fixací mohou poskočit i na 5% a měsíční náklady na splácení hypotečního úvěru se mohou zvednout až o tisíce.

Naprostá většina bank v Čechách nabízí v současné chvíli 100% hypotéky, které ale samy o sobě nejsou až tak výhodné, protože jsou ohodnoceny vyššími úrokovými sazbami. Tomuto faktu odpovídá i skutečnost, že celkové číslo poskytnutých stoprocentních hypoték není vysoké. Nicméně případný boj o podíl na trhu, by mohl banky vyprovokovat k různým obchodním tahům.

Konkrétní podoba opatření roku 2015 v tuto chvíli není známá, ale může být například v podobě úspěšného švédského modelu, který neumožňuje si půjčit více než 85% z ceny nemovitosti.

Zdroj: www.hypoindex.cz a www.ihned.cz

Autor: Petra Hamet

Publikováno: 28. listopad 2014


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.. Více informací