Hypoteční úvěr od developera

Kupujete-li si nový byt či rodinný dům od developerské společnosti, často vám developer nabídne i vyřízení hypotečního úvěru. Odpadne vám nutnost obíhat hypoteční banky a ještě můžete dostat zajímavé výhody u Vaší hypotéky – menší úrok nebo odhad nemovitosti zdarma.

Zařízení hypotéky dnes nabízí téměř všechny developerské společnosti na trhu. Jde o tzv. projektové hypotéky, které bývají součástí komplexní služby developera. Například u společnosti Euro Development, a.s. je využívá většina klientů, kteří si pořizují rodinný dům na úvěr. U realitní kanceláře Euro Real Estate, s.r.o., která jako prodejce zastupuje několik developerů, je to zhruba každý druhý klient. Jaké jsou výhody této možnosti financování bydlení?

1. Široká nabídka a hypotéka na míru

Developerská společnosti jako silný partner umí zajistit klientům od hypotečních bank lepší úrok u hypotéky. Ten byl v průměru v únoru tohoto roku 3,44 % u pětileté fixace. „Hypoteční společnosti developerů umí ušít hypoteční úvěr na míru každému žadateli podle jeho finanční situace.

Spolupracující hypoteční banky nám garantují nejnižší sazby," vysvětluje Věra Jablonská z Euro Real Estate, s.r.o.. Většinou se jako první alternativa nabízí kupujícím hypotéka od banky, která financuje výstavbu developerského projektu. „Taková hypoteční banka nabízí vždy atraktivní benefity. Kromě velmi často zvýhodněného úroku to bývá odhad či vyřízení úvěru zdarma." říká Jakub Císař, předseda představenstva developerské společnosti Euro Development, a.s..

2. Pohodlí a úspora času

Pokud se pro hypotéku od developerské společnosti rozhodnete, budete mít jednodušší vyřizování a vše vyřídíte na jednom místě. „U Hypotéky řešíte pouze parametry žadatele o hypotéční úvěr. Nemusíte ztrácet čas kompletováním dokladů o kupované nemovitosti, jako je například stavební povolení na dům, výpis z katastru nemovitostí nebo projektová dokumentace stavby, protože banka má již tyto podklady připravené od developerské společnosti." říká Jakub Císař.

Další výhodou hypotéky od developera, resp. jeho hypoteční společnosti, je podle něj možnost výběru z nabídky produktů většiny bank na jediném místě. Tato komplexní služba zahrnuje uzavření rezervační smlouvy, vyplnění žádosti o hypoteční úvěr, objednání odhadu nemovitosti, vyřízení hypotečního úvěru, podpis kupní smlouvy (nebo smlouvy o smlouvě budoucí kupní) i vyřízení všech formalit spojených s podáním dokladu na katastrální úřad a čerpáním úvěru, včetně uzavření pojištění nemovitosti.

Odhad kupované nemovitosti ovšem developerská společnost zdarma zajistí jen tehdy, pokud za hypotéku budete ručit bytem či domem, který si od developera kupujete. Pokud budete ručit jinou nemovitostí, budete si muset sehnat také nabývací doklady k nemovitosti – tím bývá nejčastěji kupní či darovací smlouva, případně rozhodnutí o dědickém řízení.

3. Výhodou je i rychlost zpracování hypotéky

Hypoteční úvěr vám brokerská společnost developera zajistí poměrně rychle. Jakub Císař tvrdí, že se lze ke schválení hypotečního úvěru dopracovat i za týden od odevzdání všech podkladů od kupujícího. Ale: „klient musí mít zcela jasno v tom, jaký byt nebo dům konkrétně chce, a zároveň musí být bonitní pro schválení hypotéky". Jinými slovy, vyberete-li si rodinný dům 4+kk, kde by splátky hypotéky byly okolo třeba 15 tisíc měsíčně, ale váš příjem umožní dosáhnout jen na hypoteční úvěr se splátkou kolem deseti tisíc, bude proces vyřízení úvěru trvat déle. „V takovém případě navrhneme klientovi menší dům, jiný developerský projekt nebo mu nabídneme vlastní soukromé financování," dodává Jakub Císař.

Rozhodnete-li se využít služeb jiných finančních či hypotečních poradců, bude vyřízení hypotéky trvat zhruba o dva až tři týdny déle. Jiní hypoteční poradci totiž u sebe nemají všechny podklady k developerskému projektu, ani nevědí, které banky umí daný projekt financovat. Spolehnete-li se ve všem pouze na sebe, počítejte, že jen získání a porovnání skutečných nabídek bank – tzn. nikoli orientačních z webových kalkulaček, vám zabere minimálně 14 dní navíc. Další čas budete muset věnovat jejich analýze, porovnávání a zajišťování všech dokladů i samotnému vyřizování hypotéky.

4. Co developerská společnost nezařídí

Doklad o výši příjmů si budete muset obstarat sami. Pokud jste v zaměstnaneckém poměru, vystaví vám ho zaměstnavatel na formuláři pro potvrzení příjmů, které vám dodá developer – obvykle se požaduje výpis za poslední tři měsíce. Pokud podnikáte, zpravidla budete muset doložit daňová přiznání za uplynulý jeden rok, u některých bank i dva roky a doklad o zaplacení daně z příjmu.

Některé banky umí uznat příjem pro hypotéku i u majitelů právnických osob. Kromě toho může hypoteční banka požadovat rizikové životní pojištění žadatele o hypotéku. Hypoteční společnosti developerů většinou řeší pro své klienty i další finanční produkty než jen hypotéku, a bude tedy „umět" i rizikové pojištění včetně jeho vinkulace na pojišťovně ve prospěch banky, financující nákup Vašeho bytu či rodinného domu. (Brdková, L. Developer umí zařídit výhodné podmínky úvěru. Deník MF DNES-příloha financování bydlení, s E5.).

autor. 1.EUROHYPOTÉKA s.r.o.

Publikováno: 13. květen 2012


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.. Více informací