Dům na míru vaší rodině

Každá rodina má své vlastní požadavky na bydlení, a každý člen domácnosti by rád, aby se dům stavěl přesně podle jeho individuálních potřeb. Jiné požadavky na bydlení bude mít bezdětná rodina, jiná s malými či odrostlými dětmi nebo pokud součástí domácnosti jsou i lidé v důchodovém věku a členové se specifickými zálibami.

Ať už se bavíme o dispozicích domu, jako v minulém článku nebo o konkrétích požadavcích členů domácnosti, tak je vždy nutné myslet na další vývoj rodiny. Nemění se pouze záliby, nároky a zaměření jednotlivých členů domácnosti, ale také jejich složení.

Podle počtu členů

Počet dětských pokojů není nutné ihned řešit podle počtu dětí, zvláště jsou-li úplně malé. Například místnost pro hraní, která naplní herní nároky malých dětí, když zrovna není schůdné počasí, může v budoucnu vyřešit další požadavky na samostatné pokoje. U větších rodin nebo v patrovém domě je vhodné umístit aspoň dvě toalety, ideálně dvě koupelny a v případě požadavku na dvougenerační soužití i druhý prostor pro kuchyň a dokonce i vlastní vchodové dveře.

Podle volnočasových aktivit

Ať už jste sportovně založení nebo milujete svou rozsáhlou sbírku, doporučujeme myslet i na takové nezbytnosti jako je uložení kol, windsurfingu, lyží nebo sbírku pohárů ze šachových turnajů. Když neplánujte podsklepení domu, tak dobře promyslete, kde by bylo ideální uskladnění. Například místnost pro uložení sportovních pomůcek je dobré umístit u vchodu, v severní části domu. Máte-li v rodinném domku kutila, jistě bude zapotřebí dílna, případně zvětšená garáž, s náležitě velkým stolem a úložnými prostory pro nářadí.

Podle typu práce

V případě, že některý z členů pracuje z domova, ať už se jedná o kancelářskou činnost nebo řemeslnou, je tomu nutné v domě vymezit náležitý prostor s potřebnými pracovními plochami, úložnými či skladovacími prostory, a v případě přijímání klientů i samostatný vstup a toalety. Někdy je vhodné i zvážit oddělení pracovního prostoru od jednacího.

Podle velikosti zahrady

Pokud jste zvolili pro stavbu rodinného domu pozemek s velkou zahradou, nezapomeňte i na potřebné zařízení pro úpravu zahrady, ať už se jedná o techniku nebo uskladnění obyčejného náčiní. Pro kuchařské nadšence se v poslední době dostaly do obliby zahradní kuchyně s dostatečně prostorným posezením. Další prostorové výzvy přicházejí v případě potřeby vybudovat u rodinného domu saunu, vířivku či bazén.

Autor: Petra Hamet

Publikováno: 25. březen 2015


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.. Více informací